Sucha czy mokra? Która karma jest najlepsza dla Twojego psa?

To właściciel psa wyłącznie decyduje o tym, co trafia do miski jego pupila. Bierzesz więc na siebie pełną odpowiedzialność za prawidłowe żywienie czworonoga. Twoim obowiązkiem jest zapewnić mu taką dietę, która z jednej strony jest smaczna, a z drugiej zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia. Typowym dylematem, przed jakim staje każdy właściciel, jest zatem wybór odpowiedniej karmy. Postawić na suchą czy mokrą? Z naszego artykułu dowiesz się, która karma jest najlepsza dla Twojego psa.

Karma sucha

To bardzo popularny wybór wśród właścicieli czworonogów. Sucha karma przede wszystkim jest praktyczna – łatwiej się ją przechowuje, można zgromadzić jej spory zapas np. na cały miesiąc, zajmuje też mniej miejsca w porównaniu z puszkami.

Ważniejsze są jednak korzyści dla psa, a tych również nie brakuje. Po pierwsze: wysokojakościowe suche karmy zaspokajają wszystkie potrzeby żywieniowe czworonoga, dostarczając mu odpowiedniej ilości składników odżywczych, w tym witamin. Mówimy tutaj o karmach zawierających duże ilości mięsa, czyli podstawowego produktu w psiej diecie.

Dzięki skondensowaniu składników odżywczych i wysokiej kaloryczności karma sucha dla psa jest bardzo sycąca, co pozwala podawać pupilowi stosunkowo niewielkie, precyzyjnie odmierzone porcje pokarmu (oszczędność dla właściciela i lepsza kontrola masy ciała psa).

Niebagatelną zaletą suchej karmy jest również to, że pies musi ją dokładnie pogryźć. Dzięki temu niejako przy okazji czyści sobie zęby – to najlepszy sposób na ograniczenie powstawania kamienia nazębnego u psa.

Pamiętajmy natomiast, że sucha karma ma stosunkowo niską wilgotność. Dlatego podając ją pupilowi koniecznie trzeba zadbać o to, aby zawsze miał dostęp do świeżej wody.

Karma mokra

Wielu właścicieli psów wybiera mokre karmy dlatego, że ich czworonogi chętniej je zjadają. Rzeczywiście, miękka, lekko płynna konsystencja takiej karmy oraz jej intensywniejszy zapach zwiększają atrakcyjność pokarmu z punktu widzenia psa. Dlatego może to być dobre rozwiązanie w przypadku posiadania psiego niejadka.

Bardzo ważną zaletą mokrej karmy jest to, że mogą ją jeść psy mające problemy z uzębieniem lub w ogóle nieposiadające zębów – czyli przede wszystkim psi seniorzy.

Wspomnijmy także o tym, że mokra karma zawiera o wiele więcej wody niż sucha, dzięki czemu pies spożywając posiłek od razu nawadnia też organizm. Weterynarze zwracają uwagę, że psy karmione mokrym pokarmem rzadziej miewają problemy z układem moczowym i nerkami.

Po stronie wad mokrej karmy na pewno trzeba wymienić jej nieco bardziej kłopotliwe przechowywanie (zwłaszcza, gdy chcemy zrobić zapasy na kilka tygodni). Dodatkowo nie każdemu odpowiada aromat takiej karmy, co wymusza szybkie umycie psiej miski zaraz po jedzeniu (oraz podłogi, jeśli coś się nachlapało).

Najważniejsze to postawić na wysokiej jakości karmę dla psa

Jak widzisz karmy suche i mokre mają swoje zalety i trudno jest jednoznacznie wskazać, który rodzaj pożywienia będzie lepszym wyborem dla Twojego psa. Jeśli cenisz sobie wygodę, to postaw na karmę suchą. Jeśli natomiast Twój pupil ma problemy z gryzieniem lub jest bardzo wybredny, to proponujemy karmę mokrą, którą można również stosować w formie uzupełnienia diety.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj karmy ostatecznie się zdecydujesz, to pamiętaj o jednym: nie oszczędzaj na jakości produktu. Karma jest podstawą żywienia psa i musi zaspokajać wszystkie potrzeby jego organizmu. Nasza propozycja? Postaw na włoską karmę MORANDO. W ofercie tej marki znajdziesz zarówno karmy suche, jak i mokre.

MORANDO to marka karm dla psów i kotów, której zaufali hodowcy na całym świecie. Karmy zawierają składniki najwyższej jakości, są pozbawione barwników i konserwantów, nie były testowane na zwierzętach i są produkowane zgodnie z rygorystycznymi przepisami i zaleceniami weterynaryjnymi.

Szczególną uwagę warto tutaj zwrócić na linię najwyższej jakości karm dla psów MORANDO PROFFESIONAL, która obejmuje karmy suche i mokre dla psów w każdym wieku, w tym ze specyficznymi potrzebami żywieniowymi.

Więcej o włoskich karmach dla psów MORANDO dowiesz się ze strony https://morando.com.pl/.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.