Skąd się bierze łupież u psa i jak mu zaradzić?

Niejeden właściciel zmagał się z problemami łupieżu u psa i zastanawiał się, skąd się bierze łupież i jak mu zaradzić?

1. Łupież u psa - przyczyny i leczenie

2. Łupież suchy i łupież tłusty - najczęstsze przyczyny łupieżu

3. Niedoczynność tarczycy przyczyną choroby sierści psa

Łupież u psa - przyczyny i leczenie

Łupież u psa https://piesotto.pl/blog/lupiez-u-psa/ to dość powszechne zjawisko, które już na pierwszy rzut oka prawie każdy potrafi zdiagnozować. Łupież to martwe komórki skóry odrywające się od podłoża w postaci drobnych łusek. Nie należy tego traktować, jako normalne zjawisko, jako, że łupież zawsze świadczy o zaburzeniu organizmu. Jeśli naskórek ulega złuszczeniu oznacza to, że komórki mają zbyt krótki cykl podziału, to znaczy zbyt szybko obumierają i powstają nowe. Łupież u psa jest do wyleczenia, nawet w przypadku, kiedy jego objawy są spowodowane innym schorzeniem, jednak przyczyna łupieżu musi zostać zdiagnozowana.

Łupież suchy i łupież tłusty - najczęstsze przyczyny łupieżu

Najczęściej spotykany jest łupież suchy, który występuje u psów w połączeniu ze świądem, jak i silnym drapaniem się psa. Często spowodowany błędami w pielęgnacji, bądź jej brakiem, obecnością pasożytów zewnętrznych, alergią, grzybicą, ogromny wpływ ma tu także zła dieta i stres. Łupież suchy występuje też w przypadku różnych chorób, między innymi zespołu Cushinga. Niedoczynność tarczycy oraz inne choroby endokrynologiczne mogą być przyczyną łupieżu. Nieco rzadziej występuje łupież tłusty, przy którym również pojawia się świąd oraz zmiany skóry typu wykwity, zaczerwienienia i obrzęki. Taki stan może wynikać z zapalenia skóry na tle bakteryjnym, z zaburzeń funkcjonowania wątroby, zapaleniem gruczołów łojowych, mają tu wpływ też alergie pokarmowe. Również łupież występuje z powodu niedoboru substancji mineralnych. Łupież wędrujący to kolejna odmiana, wywołana tym razem poprzez pasożyty zewnętrzne zwane roztoczami.

Niedoczynność tarczycy przyczyną choroby sierści psa

Choroby tarczycy nie dotyczą jedynie ludzi, występują u psów i jest to u nich przypadłość, której nie można wyleczyć. Natomiast można podjąć działania, które zminimalizują objawy oraz poprawią komfort życia psa. Jeśli zauważymy u psa spowolnienie, brak energii, dość szybkie przybieranie na wadze, osłabienie organizmu, brak chęci do zabawy, brak zainteresowania otoczeniem - powinniśmy umówić się z lekarzem weterynarii. Dodatkowo w problemach z niedoczynnością tarczycy zauważa się objawy dermatologiczne i to właśnie dzięki nim pies najczęściej trafia do weterynarza. Mogą pojawić się wykwity skórne, nieprzyjemny zapach skóry, zrogowaciałe komórki naskórka, wypadanie sierści, a skóra psa może posiadać przebarwienia. Należy pamiętać, że leczone psy z niedoczynnością żyją tak samo długo, jak psy zdrowe, a wyraźna poprawa samopoczucia następuje już po pierwszym tygodniu leczenia.

Prawidłowe funkcjonowanie skóry psa w dużej mierze zależy od nas, czyli właścicieli. Jeśli dostrzegamy gorszą kondycję sierści nie czekajmy, aż samo przejdzie, bo tak się z reguły nie dzieje. Pofatygujmy się do weterynarza, znajdźmy powód powstania łupieżu i starajmy się przy oczywistym udziale lekarza weterynarii poprawić komfort życia czworonoga.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie