Schronisko dla zwierząt to nie „przechowalnia”

W jaki sposób prawidłowo przygotowywać psy przebywające w schroniskach do adopcji? Jaką rolę w procesie socjalizacji zwierząt mogą pełnić wolontariusze oraz tzw. domy tymczasowe? O tych zagadnieniach dyskutowano podczas konferencji, która 19 kwietnia odbyła się w Kostrzynie pod Poznaniem.

W niedzielę w Urzędzie Miejskim w Kostrzynie, podczas Drugiej Konferencji pod hasłem „Pies i kot - od schroniska do skutecznej adopcji" spotkało się ponad osiemdziesięciu pracowników schronisk, wolontariuszy, osób prowadzących przytuliska i domy tymczasowe dla zwierząt, a także działaczy fundacji oraz stowarzyszeń prozwierzęcych z całej Polski. Gośćmi honorowymi, którzy powitali uczestników i oficjalnie otworzyli konferencję, byli Jan Grabkowski, Starosta Poznański oraz Szymon Matysek, Burmistrz Miasta i Gminy Kostrzyn.

Podczas konferencji swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się praktykujący behawioryści, specjaliści w dziedzinie zwalczania bezdomności zwierząt. Marek Szrejter (behawiorysta COAPE) mówił o metodach socjalizacji i resocjalizacji psów w schronisku. Marta Lichnerowicz (dyrektor Niepublicznego Centrum Kształcenia Silva Lupus w Koleczkowie k. Gdyni) opowiadała o sposobach wzbogacania środowiska, które mogą zapobiegać problemom behawioralnym w schronisku. Dorota Wiland (psycholog zwierząt, prezes Fundacji na rzecz Ochrony Zwierząt IUS ANIMALIA) wskazała na bardzo istotną rolę odpowiednio przygotowanych domów tymczasowych w procesie udanej adopcji psów. Natomiast Aleksandra Gabara (założycielka szkoły Pozytywne Szkolenie Psów "Dobry Piesek" w Bydgoszczy) zaprezentowała program szkolenia "Lira" Bydgoszcz", realizowany z dużym sukcesem przez wolontariuszy i pracowników schroniska.

Wszystkim prelekcjom towarzyszyły ożywione dyskusje dot. metod pracy z bezdomnymi zwierzętami. Uczestnicy bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Zarówno podczas pierwszej konferencji, która odbyła się w październiku 2012 roku, jak i teraz, uczestnicy podkreślali ważną rolę tego wydarzenia w zakresie wymiany doświadczeń zawodowych.

Tegoroczną Konferencję pod hasłem „Pies i kot - od schroniska do skutecznej adopcji" zorganizowały: Schronisko dla Zwierząt w Skałowie (w budowie), Szkoła i klub „Psiaki Poznaniaki", Fundacja dla Zwierząt ANIMALIA oraz „Pomagamy Schroniskom". Natomiast gospodarzem konferencji był Urząd Miejski w Kostrzynie oraz Związek Międzygminny "Schronisko dla Zwierząt", który wspólnymi siłami jedenastu gmin buduje Schronisko dla Zwierząt w Skałowie.

Przedstawiciel organizatorów, Paweł Kubiak, Dyrektor Biura Związku Międzygminnego "Schronisko dla Zwierząt", podsumowując tegoroczną konferencję powiedział: „Dzięki temu, że w wydarzeniu wzięli udział wysokiej klasy specjaliści - osoby, które na co dzień pracują
z psami schroniskowymi, Konferencja pozwoliła na usystematyzowanie szerokiej wiedzy i uzupełnienie jej o wiedzę oraz doświadczenie największych autorytetów. Ułatwi to także zadanie nam, przygotowującym się do rozpoczęcia pracy z psami w już wkrótce otwieranym schronisku w Skałowie. Zamierzamy bowiem stworzyć nowoczesną placówkę, będącą także ośrodkiem edukacyjnym otwartym dla społeczeństwa, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży ".

Patronat medialny nad konferencją objęły TVP Poznań, magazyn „Kocie Sprawy" oraz portale internetowe: ZooPraca.pl, SwiatKotow.pl, Psy24.pl.

Wsparcia Konferencji udzielili: agencja reklamowa about ad oraz Druk Poznań.

Kontakt dla mediów:

Lidia Rychlewska
tel. 501 679 715
e-mail: lidia@psiakipoznaniaki.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie