Różnice między pożyczką a kredytem

Osoby, które borykają się z problemami finansowymi lub mają duże czy niespodziewane wydatki, decydują się najczęściej na pożyczenie pieniędzy. Do wyboru mają kredyt lub pożyczkę. Czym one się różnią i co jest lepsze?

Czym jest kredyt?

Kredyt to zobowiązanie, które można zaciągnąć jedynie w banku. Banki oferują różnego rodzaju kredyty – mieszkaniowe, hipoteczne, studenckie, na założenie działalności itp. Kredyty opiewają zwykle na bardzo wysokie kwoty, a zaciągająca je osoba musi zdawać sobie sprawę, że zadłuża się na wiele lat. Nie jest łatwo dostać kredyt. Trzeba spełnić szereg rygorystycznych warunków. Najlepiej jeśli nie ma się innych zobowiązań, a jeśli się ma, to spłaca je idealnie w terminie. Trzeba też pracować najlepiej na etacie i mieć odpowiednio wysokie dochody. Zatrudnienie musi być stabilne, a płaca na tyle wysoka, by wystarczyła i na raty i na życie. Bank nie da kredytu osobie, która nie ma stabilnego zatrudnienia na długi czas i jest ryzyko, że szybko straci pracę. Aby dostać kredyt, trzeba złożyć osobiście w banku wniosek i dostarczyć wiele załączników. Przede wszystkim niezbędne są zaświadczenia o dochodach, a także udokumentowanie potrzeby zaciągnięcia kredytu. Na przykład, jeśli ktoś bierze kredyt na mieszkanie, musi okazać umowę kupna – sprzedaży i inne dokumenty dotyczące mieszkania. Banki bardzo surowo podchodzą do przyznawania kredytów i wiele osób ich nie otrzymuje. Takie osoby mają szanse na pożyczki.

Czym różni się pożyczka od kredytu?

Szybka pożyczka to czasami jedyny sposób na pozyskanie gotówki na pilny wydatek. Pożyczki są oferowane przez firmy pożyczkowe lub parabanki. Od kredytu różnią się tym, że można podzielić je na krótko i długoterminowe. Krótkoterminowe to tak zwane chwilówki, a długoterminowe to te do spłaty w ciągu roku czy dwóch. Pożyczki nie opiewają też na tak duże kwoty, jak kredyty. Zazwyczaj można zaciągnąć do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Od kredytów, pożyczki odróżnia szybkość i prostota procedury. Nie trzeba żadnych zaświadczeń, a firmy nie interesują się specjalnie celem zaciągania pożyczki. Ponadto, firmy pożyczkowe mają swoje szybkie sposoby na zweryfikowanie zdolności kredytowej klienta i wszystko można załatwić online, co sprawia, że na pieniądze nie trzeba wcale czekać. Pojawiają się na koncie nawet już po kilkunastu minutach.

Co jest lepsze – pożyczka czy kredyt?

Kredyt w banku jest bezpieczniejszy. Banki nie oszukują tak, jak potrafią firmy pożyczkowe. To jednak jedyna zaleta kredytów. Jeśli nie potrzebujemy bardzo dużej kwoty, lepiej zdecydować się na pożyczkę. Wszystko załatwimy dużo szybciej niż kredyt, więc to idealny wybór przy nagłym wydatku. Trzeba tylko być ostrożnym i uważać na oszustów.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.