Pies w ogrodzie, czyli jak zabezpieczyć grządki przed czworonogiem

Nie zawsze pies może mieszkać z właścicielami w domu, co oczywiście jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli nasz pupil musi cały czas w ogrodzie, to właściciel powinien zapewnić mu odpowiednie warunki i odpowiednio zabezpieczyć teren. To właściciel ponosi odpowiedzialność za zachowanie zwierząt.

Zabezpieczenie ogrodu przed wydostaniem się psa poza jego teren

Psy mają rozwinięty instynkt poznawczy, dlatego chętnie skorzystają z każdej okazji pozwalającej opuścić wyznaczone terytorium. Z jednej strony niesie to za sobą zagrożenie dla psa, który może zaginąć, ktoś go może ukraść lub może wpaść pod samochód. Z drugiej strony nawet najłagodniejszy pies w sytuacji zagrożenia może zaatakować osoby postronne (zwłaszcza psy ras średnich i dużych), a to dla właściciela oznacza dodatkowe kłopoty, łącznie z odpowiedzialnością karną.

Najważniejszą sprawą jest odpowiednie ogrodzenie. Musi być ono posadowione na betonowych podmurówkach, które uniemożliwią psu wykonanie podkopów i wydostanie się na zewnątrz.Kolejną ważną sprawą jest solidność ogrodzenia i jego wysokość. Zdecydowanie warunków bezpieczeństwa nie spełniają siatki ogrodowe, które większy pies może bez trudu przegryźć.

Najlepiej sprawdzą się ogrodzenia wysokie o pionowym układzie elementów (sztachety, pręty), na których pies nie znajdzie punktu do odbicia. Wysokość powinna być dostosowana do wielkości psa i jego możliwości pokonywania przeszkód. Dla owczarka niemieckiego potrzebne będzie ogrodzenie o wys. 2 m, ale dla większego i ciężkiego doga niemieckiego wystarczy 1,5 m.

Trzeba pamiętać także o odpowiednim zabezpieczeniu furtki, wiele psów bez najmniejszego trudu potrafi otwierać klamki, musi być ona zamykana na klucz lub elektronicznie.

Jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe przed psem

To niezwykle trudna sprawa dla właściciela, który nie chce trzymać psa w kojcu. Rośliny narażone są nie tylko na zdeptanie i zniszczenie przez czworonoga, ale przede wszystkim na działanie psiego moczu. Suki można nauczyć załatwiania swoich potrzeb w jednym miejscu, z samcami sprawa jest trudniejsza, ponieważ mają tendencję do znaczenia swojego terenu poprzez "podsikiwanie" krzewów i drzew.

Dobrym zabezpieczeniem roślinności przed czworonożnymi domownikami są ogrodowe palisady i rollbordery.

Palisady służą głównie do odgradzania klombów, zabezpieczania ziemnych tarasów przed osuwaniem. Skutecznie chronią ogrodowe alejki przed przenikaniem roślin.

Rollbordery to uproszczona wersja palisad służąca do ochrony przede wszystkim młodych drzewek, ale także utrudniają psom bezpośredni dostęp do pnia drzewa i jego obsikania. Przykładowe palisady i rollbordery zobaczymy m.in na Bdburchex.com.pl - dobrze dobrane do stylu ogrodu mogą stanowić dodatkowy element jego aranżacji.

To na właścicielu spoczywa odpowiedzialność za przewidywanie zachowania psa (podobnie jak rodzice muszą przewidywać zachowanie dzieci) i odpowiednie zabezpieczenia. Nie będzie się wtedy denerwował, że pupil zniszczył mu jakiś rzadki okaz krzewu. Najważniejszym elementem zabezpieczającym ogród jest uczenie psa odpowiednich zachowań. Powinien wiedzieć, gdzie może hasać do woli, a które tereny są dla niego zakazane. Od właścicieli wymaga to jednak systematyczności i cierpliwości.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie