Pies w aucie

Nieważne czy jedziemy z psem tylko do pobliskiego parku, na całodniową wycieczkę, czy na dłuższy wyjazd - kiedy podróżujemy z psem najważniejsza jest dbałość o jego i nasze bezpieczeństwo. W dzisiejszym artykule Ola ze sklepu zoologicznego FERA.PL podpowie jak przewozić psa, na co zwrócić uwagę, jakie akcesoria warto zabrać ze sobą.

Trzymanie psa na kolanach jest bardzo niebezpieczne, szczególnie, gdy zwierzę się wystraszy lub dojdzie do kolizji. Spanikowane zwierzę, poruszające się samo po samochodzie nawet jeśli nie zagraża bezpośrednio kierowcy czy pasażerowi może na tyle osłabić koncentrację prowadzącego, że doprowadzi on do wypadku. Z kolei dla niezabezpieczonego zwierzęcia nawet drobna stłuczka może skończyć się tragicznie. Najpopularniejszymi akcesoriami podróżnymi dla zwierząt są transportery i klatki do transportu. Ich największą zaletą jest to, to, że są trwałe i odporne na zabrudzenia. Do wyboru mamy szeroką skalę rozmiarów, a także duży wybór kształtów i kolorów. Alternatywą dla tradycyjnych transporterów są  szelki samochodowe lub wpinka do pasa samochodowego dla psa, kojec transportowy dla mniejszych ras, czy też specjalne torby. Wpinka do pasa samochodowego działa podobnie do pasów bezpieczeństwa dla ludzi -  za jej pomocą przypinamy pupila za obrożę lub szelki, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasz pupil nie będzie się przemieszczał, ani ni ucieknie nam tuż po otwarciu drzwi. Natomiast kojce i torby różnią się od tradycyjnych transporterów przede wszystkim materiałem wykonania i wagą. Są o wiele lżejsze od transporterów tradycyjnych, natomiast częściej należy je czyścić. W aucie, w którym jeździ nasz pupili zawsze warto jest tez rozłożyć matę na siedzenie. Dzięki temu unikniemy żmudnego usuwania sierści z tapicerki, siedzenie nie nabiorą specyficznego zapachu psa, w razie deszczu nie będzie problemu z zabrudzeniami zabłoconych łap, a w przypadku choroby lokomocyjnej zminimalizujemy szkody. Jeśli zdarzyło się, że nasz pupil w czasie jazdy zwraca, na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się wcześniej w smakołyki na spokojną podroż lub odpowiedni lek przeciwdziałający chorobie lokomocyjnej dostępny u weterynarza. Jeśli problemem jest stres zwierzęcia, również warto zadbać o jego komfort dobierając mu odpowiedni lek w tym kierunku.

Jeśli nie życzymy sobie w aucie dodatkowych pasażerów, istotną sprawą jest zabezpieczenie zwierzaka przed podróżą preparatem przeciwko pchłom i kleszczom. Należy zrobić to na 48-72 h przed wyjazdem (w zależności od preparatu), ponieważ inaczej preparat nie zdąży się aktywować i nie zadziała. Na każdy wyjazd zabierajmy ze sobą podróżną miseczkę na jedzenie oraz butelkę dla psa z wodą. Zwłaszcza latem, kiedy podróże samochodem bywają bardziej męczące. Jeśli posiadacie klimatyzację nie należy jej kierować na pysk zwierzaka. Jeśli takowej nie posiadacie-otwórzcie okno, ale zadbajcie o to, by nie wiało bezpośrednio na psa. Otwieranie szyby w celu wystawienia głowy przez pieska zawsze wspaniale wygląda w telewizji, ale jest dozwolone tylko, jeśli prędkość jest bardzo niewielka. Jeśli wybieracie się zagranicę do Państw ościennych, koniecznie trzeba zabrać ze sobą ważny paszport zwierzęcia.

Aleksandra Wronecka 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie