Pies sam w domu – co przygotować?

Praca, zakupy, spotkanie z przyjaciółmi, prędzej czy później nadejdzie ten moment, gdy psiak musi zostać sam w domu. Zamiast borykać się wyrzutami sumienia, przygotuj odpowiednio mieszkanie, psiaka i domowników do tego kroku. Dzięki tym prostym wskazówkom Twój pies nauczy się zostawać sam w domu, a może nawet to polubi!

  • Jeśli Twój pies nie jest już szczeniaczkiem i dotychczas nie musiał zostawać sam w domu, zadanie jest troszkę utrudnione, ale nie niemożliwe! Tu liczy się odpowiednie przygotowanie. Zanim zostawisz psa na dłużej, najpierw wychodź z domu na krótki okres czasu, np. na pół godziny, aby powoli i jak najłagodniej wprowadzać nowe nawyki. Przed wyjściem nie rób dużego zamieszania, ani nie rób czułych pożegnań, niech psiak wie, że Twoje wyjście jest zupełnie normalne.
  • Pamiętaj, że jeśli musisz zostawić milusińskiego na więcej, niż 7-8 godzin koniecznie wynajmij opiekuna dla niego lub poproś kogoś bliskiego o pomoc. Taka osoba powinna wpaść do niego, aby sprawdzić czy wszystko w porządku i wyjść z nim na spacer w wiadomym celu. Opiekuna możesz znaleźć wśród ogłoszeń lokalnych lub na dedykowanej do tego platformie www.pethomer.com. Portal Pethomer.com publikuje profile sprawdzonych opiekunów, którzy zajmują się zwierzakami w swoim domu oraz domu pieska. Możesz tam zarezerwować konkretny dzień i godzinę opieki. Oszczędzi Ci to dużo czasu i stresu związanego z zostawianiem pieska obcej osobie, do tego łatwo porównasz stawki opiekunów i nie zapłacisz dodatkowej prowizji dla portalu. Psiaki to zwierzęta społeczne, dlatego nie mogą długo przebywać same.
  • Jeżeli nawet krótka nieobecność wiąże się u psiaka z dużym stresem, spróbuj zacząć wspólnie. Idź ze zwierzakiem do jednego pokoju i każ mu tam zostać, Ty z kolei udaj się do drugiego pomieszczenia. Jeżeli pies pozostanie tam w spokoju i nie będzie za Tobą chodził, daj mu przysmak i duuużo głasków. Stopniowo wychodź z pokoju na trochę dłuższy czas i po takim treningu spróbuj finalnie wyjść z domu. Najpierw na chwilę i z dnia na dzień przeciągaj Twoją nieobecność, aż psiak się usamodzielni i nie będzie z tego powodu zestresowany.

Co zrobić, aby pies sam w domu się nie nudził?

  1. Przed wyjściem dobrze jest wyjść na dłuższy spacer z psem, aby mógł się wybiegać i wyszaleć na powietrzu, dzięki temu prawdopodobnie dużą część dnia spędzi po prostu na drzemce. Poranny trening wpłynie korzystnie również na Ciebie! Rozruszasz się przed dniem w biurze lub naładujesz pozytywną energię przed spotkaniem ze znajomymi. Same plusy!
  2. Możesz zostawić włączony telewizor na niskim poziomie głośności. Psy rozpoznają postacie lub inne zwierzęta pojawiające się na ekranie, dlatego najlepiej włącz mu kanał przyrodniczy. Pieso na pewno zobaczy tam jakieś interesujące go zwierzę lub usłyszy stymulujące dźwięki. Po drzemce przyda się trochę leniuchowania przed telewizorem.
  3. Jeżeli masz ruchliwego i energicznego psa, zamiast telewizji włącz mu spokojną muzykę. Badania donoszą, że muzyka klasyczna pomaga psiakom zwalczyć stres i lęki. Na serwisach udostępniających muzykę znajdziesz wiele playlist stworzonych specjalnie dla czworonogów.
  4. Pozostaw w zasięgu wzroku psiaka jego ulubione zabawki, gdy je zobaczy na pewno chętnie zacznie się bawić. Warto również zaopatrzyć psiaka w interaktywne zabawki, które będą stymulowały, absorbowały, a nawet rozwijały pupila.
  5. Wykorzystaj przerwę w pracy i wróć do domu na szybki spacer z psiakiem. Będzie to dla niego przemiła niespodzianka, a dla Ciebie świetna okazja na reset umysłu w przerwie. Jeżeli nie masz takiej możliwości – wynajmij opiekuna, aby zabrał psiaka na spacer w ciągu dnia i zrobił to za Ciebie.

Pozostawienie psa samego w domu może okazać się pozytywnym doświadczeniem, zarówno dla Ciebie, jak i dla niego. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie i zaangażowanie, a reszta przyjdzie łatwo. Powodzenia!

Ps.Pamiętaj, aby wtajemniczyć w plan wszystkich domowników!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie