Pies. Przyjaźń i odpowiedzialność - o tym pamiętaj, zanim przygarniesz czworonoga

Bycie psim opiekunem to nie tylko przyjemność, ale też duża odpowiedzialność. Zanim przygarniemy psiaka, powinniśmy się do tego zadania dobrze przygotować. Warto pomyśleć o wykupieniu stosownego ubezpieczenia, które będzie ochroną przed konsekwencjami psich przygód i szaleństw.

Skąd najlepiej brać szczeniaczka?

Zastanawiając się nad przyjęciem do swojego domu, czworonożnego przyjaciela warto zadbać o to, aby źródło z którego pochodzi było pewne i nie przyczyniało się do nakręcania cierpienia zwierząt. Jeżeli chcemy kupić rasowego pieska, zawsze sprawdzajmy czy hodowla jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Zyskamy pewność, że szczenięta, które otrzymamy będą  pochodziły z dobrych, sprawdzonych warunków. W Internecie znajdziemy wiele ogłoszeń oferujących sprzedaż piesków bez rodowodu, ale po rodowodowych rodzicach – miejmy świadomość, ze kupując takie zwierzęta wspieramy często bardzo nieetyczny proceder pseudohodowli, w których psy często są rozmnażane bez podstawowej wiedzy na temat genetyki – co skutkuje późniejszymi wadami i problemami.

A może schronisko lub fundacja?

Zanim zdecydujemy się na zakup rasowego psiaka, warto również rozejrzeć się po różnego rodzaju fundacjach pomagających zwierzętom. Często pomagają one rasowym psom po przejściach, w znalezieniu nowego domu.

Schroniska i domy tymczasowe dla zwierząt to również dobra opcja. W tym przypadku należy liczyć się z tym, że jako nowi opiekunowie będziemy musieli podpisać umowę adopcyjną i wraz z wolontariuszami szczegółowo omówić warunki jakie będziemy musieli zapewnić pieskowi. Częstą praktyką są tam również wizyty przedadopcyjne, w celu weryfikacji wcześniejszych ustaleń. Bez względu na to, czy bierzesz psa ze schroniska czy kupujesz z hodowli – najważniejsze jest przygotowanie swojego domu na przyjście nowego lokatora. Odpowiednia karma, zabawki i własny kącik to kolejne rzeczy o których należy pamiętać.

Przezorny zawsze ubezpieczony

W przypadku zmiany składu naszej rodziny, możemy pomyśleć również o wykupieniu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Biorąc pod swój dach czworonożnego przyjaciela warto dobrze przemyśleć tą decyzję i jej ewentualne konsekwencje. Pies to nie tylko towarzysz, to również ogrom odpowiedzialności – zarówno za dobre warunki jego życia jak i konsekwencje wszystkich jego poczynań. Aby nie być osamotnionym w sprawowaniu opieki nad zwierzęciem, warto poszukać wsparcia – chociażby wykupując ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Odpowiednio dobrana polisa, może pomóc nam w przypadku konieczności wypłaty odszkodowania za nieprzewidziane zachowanie naszego czworonoga.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie