Według lekarzy weterynarii liczba psów cierpiących na rozmaite nadwrażliwości pokarmowe z roku na rok wzrasta. Spowodowane jest to wieloma aspektami, m.in. zanieczyszczeniem żywności i środowiska, ogólnym pogorszeniem zdrowia psów czy nieprawidłowym żywieniem. Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z wagi problemu, bo może w efekcie oznaczać poważne kłopoty zdrowotne dla ich czworonogów.
W Polsce wiedza na temat nadwrażliwości pokarmowych u zwierząt wciąż jest niewielka. Zazwyczaj właściciele objawy rozmaitych problemów ze strony układu pokarmowego uznają za jednorazowe kłopoty z trawieniem, tymczasem w wielu przypadkach nieodpowiednio leczone nadwrażliwości mogą zmienić się z czasem w poważne kłopoty zdrowotne. W wielu przypadkach wystarczy zmiana żywienia na karmy dla psów Trovet – aby to zrobić, trzeba jednak wiedzieć, z jakim problemem ma się do czynienia.
W zasadzie do grupy nadwrażliwości pokarmowych zalicza się nietolerancję pokarmową oraz dwa typy alergii pokarmowych: IgE i IgG zależną. Nadal terminy nietolerancji i alergii używane są przez wiele osób zamiennie, co jest karygodnym błędem. Nietolerancja pokarmowa oparta jest na indywidualnych problemach z przyswajaniem konkretnych składników pokarmowych, wywołanych najczęściej brakiem stosownych enzymów trawiennych czy kłopotami metabolicznymi. Z kolei w przypadku alergii pokarmowych reaguje przede wszystkim układ immunologiczny. Oba te schorzenia objawiają się podobnie, choć w przypadku nietolerancji pokarmowej objawy obejmują przede wszystkim układ pokarmowy: pojawiają się biegunki, wzdęcia. Alergia IgE zależna nazywana jest szybką, bo objawy pojawiają się tuż po kontakcie z alergenem pokarmowym i łączą reakcje układu pokarmowego i np. problemy ze skórą. Alergia IgG zależna jest rzadsza i uważana za utajoną, bo objawy są nieswoiste oraz często występują nawet po 3 dobach.
W przypadku nietolerancji pokarmowej często można mówić o reakcji na konkretny składnik. Bardzo rozpowszechnione są nietolerancje na gluten, dlatego w przypadku takich psów poleca się karmy dla psów Trovet bez zbóż – wyeliminowanie tego składnika pozwala na usunięcie objawów ze strony układu pokarmowego. Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia alergii pokarmowych, ponieważ zazwyczaj w celu ustalenia źródła problemu wykonuje się specjalistyczne badania. Oczywiście wskazana jest również dieta eliminacyjna, która pozwala na ustabilizowanie stanu czworonoga – karmy dla psów Trovet z wykluczeniem źródeł białka zwierzęcego są doskonałą podstawą takiej diety, którą potem można rozszerzać o kolejne źródła białek zwierzęcych. Najczęstsze obecnie alergie pokarmowe dotyczą wieprzowiny, wołowiny, ale również coraz częściej kurczaka.
Według lekarzy jedynym rozwiązaniem przy zarówno nietolerancji, jak i alergii, jest wybór właściwej ścieżki żywieniowej. Karmy dla psów Trovet oferują m.in. żywienie suche i mokre oparte na karmie monoproteinowej, czyli z jednym źródłem białka zwierzęcego, np. doskonałym na alergie pokarmowe królikiem. Równocześnie posiadają składniki, które łagodzą stany zapalne skóry, często towarzyszące nadwrażliwościom pokarmowym. Pokarm tej marki dedykowany psom jest dostępny np. na stronie: http://zooart.com.pl/pol_m_Psy_Karmy-podzial-wg-firm_Trovet-520.html.
Artykuł sponsorowany