Pies czy kot? Na którego zwierzaka się zdecydować?

Zdecydowana większość ludzi to miłośnicy domowych zwierzaków – i słusznie! Koty i psy oferują wyjątkową, bezwarunkową miłość, uczucie i przyjaźń, a także wiele korzyści terapeutycznych, poprawiających ogólne samopoczucie i zdrowie. Kto przecież nie lubi przytulić się do futrzastego towarzysza pod koniec ciężkiego dnia? Jednak przed uczynieniem z czworonoga nowego członka swojej rodziny musimy odpowiedzieć sobie na jedno, bardzo trudne pytanie – pies, czy kot?

Koty i psy mają różne potrzeby i specyficzne dla nich cechy charakterystyczne, więc na decyzję o wyborze pupila wpływa w podobny sposób zarówno Twój styl życia oraz usposobienie danego zwierzaka, jak i Twoje. Musisz wziąć pod uwagę stopień Twojej aktywności, przestrzeń, jaką masz w domu, czy masz dzieci, oraz to, ile czasu możesz dać zwierzęciu.

Oczywiście, decyzja ta może być jeszcze bardziej utrudniona przez samą różnorodność dostępnych ras. Posiadanie Chihuahua, na przykład, bardzo różni się od bycia właścicielem rottweilera lub bernardyna. Nie wiesz, która rasa byłaby dla Ciebie odpowiednia? W takim razie masz jeszcze jedną trudną decyzję do podjęcia. 

Dlaczego warto posiadać zwierzę domowe?

Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że właściciele zwierząt mają zdrowsze ciśnienie krwi i mniejszą szansę na zawał serca. Obecność czworonogich domowników zmniejsza poziom stresu i niepokoju. Kilka badań wykazało, że osoby, które spędzają więcej czasu ze zwierzętami, mają większe szanse na dłuższe życie niż osoby, które tego nie robią.
Jeśli mieszkasz sam lub Twój partner pracuje w innych godzinach niż Ty, możesz być strasznie samotny w swoim własnym domu. Z pomocą przychodzą zwierzaki! Koty i psy są wspaniałymi towarzyszami, zawsze będą czekać na Twój powrót do domu. Poza tym Twój pupil zawsze będzie gotowy do wspólnych zabaw na kanapie.

Wybór psa

Jeśli jesteś energiczną osobą, która uwielbia być aktywna i spędzać czas na świeżym powietrzu, pies może być dla Ciebie właściwym wyborem. Psy potrzebują dużo stymulacji, świeżego powietrza i regularnych spacerów, dlatego najlepiej nadają się dla ludzi, którzy mają ogród, mieszkają na wsi lub mają łatwy dostęp do parków i otwartych przestrzeni.

Chcesz kogoś, kto będzie Ci towarzyszył podczas Twoich wędrówek? Pies będzie świetnym towarzyszami i chętnie będzie, spędzać czas na zewnątrz często namawiając Cię do tego, dzięki czemu będziesz w ruchu. Dobrą motywacją do poruszania się będzie także zabawa z psiakiem.

Wytresowane i posłuszne psy mogą z łatwością być brane na wycieczki i wyjazdy. Możecie cieszyć się razem dniami spędzonymi na świeżym powietrzu. W przeciwieństwie do kotów nie są one naturalnymi samotnikami, więc nie powinny być zostawiane same przez cały dzień. Jeśli pracujesz długo lub masz bardzo wymagającą pracę, zastanów się, czy możesz poświęcić im pełną uwagę, na jaką zasługują. Musisz też poświęcić czas na ich szkolenie i pielęgnację. Utrzymanie psa będzie się nieco różniło, od utrzymania kota, a najważniejszą różnicą będzie tutaj wyżywienie. W zależności od rozmiaru psa może być ono kosztowniejsze. Przykładowy koszt karmy wysokiej jakości; Fitmin For Life dla dorosłych psów, w opakowaniu o wadze 17 kg będzie wyższy niż karmy dla małego kota. 

Istnieje wiele różnych ras psów, różniących się wielkością, temperamentem i specyfiką owłosienia, więc jeśli myślisz o zadomowieniu psa, powinieneś wziąć pod uwagę także te indywidualne różnice. Ostatecznie, jeśli masz wystarczająco dużo miejsca i czasu, zostaniesz nagrodzony zwierzęciem, które jest empatycznym, zabawnym, opiekuńczym i wiernym towarzyszem przez całe jego życie. 

Wybór kota

Jeżeli masz mało miejsca w domu lub po prostu chcesz posiadać bardziej niezależne zwierzę, możesz być bardziej zadowolony z wyboru kota. Te zwierzęta są stosunkowo ciche i zwykle cieszą się, że są pozostawione same sobie, aby w spokoju spać i być aktywnym na ich własnych zasadach (zwłaszcza jeśli mogą zostać dopuszczone do wyjścia na zewnątrz). Nie będzie na Tobie spoczywał obowiązek spacerów, więc koty lepiej nadają się dla mniej aktywnych osób. Koty lubią jednak kontakty towarzyskie i uwielbiają się bawić. Ważna jest również regularna pielęgnacja, zwłaszcza jeśli posiadasz kota długowłosego. Tu mniejsza pojemność karmy Fitmin dla kotów będzie tańsza, niż dla dużego psa.  

Koty nie potrzebują tak dużo miejsca w domu, jak psy, zwłaszcza jeżeli mają bezpieczny dostęp do ogrodu. Nawet bez dostępu do większej przestrzeni, koty mogą być zadowolone pod warunkiem, że są karmione odpowiednią dietą i mają dostęp do kuwety, zabawek i drapaków. 
Chociaż te czworonogi nie są takim wulkanem energii, jak psy, koty często okazują się kochającymi, czułymi i oferującymi wiele pociechy towarzyszami. 

Nadal nie możesz się zdecydować?

Wiele osób kocha koty i psy w równym stopniu, a w odpowiednich warunkach mogą się one całkiem szczęśliwie dogadać w tym samym gospodarstwie domowym, jeśli dasz im czas na poznanie się nawzajem. Szczeniak i kociak wychowane razem zazwyczaj od razu nauczą się ze sobą przebywać i często stają się najlepszymi przyjaciółmi.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.