Psy i koty o długiej sierści wymagają szczególnej pielęgnacji. Właściciel może samodzielnie dbać o swojego pupila, myjąc go, czesząc, a nawet strzygąc. Coraz popularniejsze stają się także profesjonalne usługi fryzjerskie zwane grooming. Styliści psów i kotów wykonują zabiegi strzyżenia, trymowania, kąpieli itp.
Psie kąpiele
Nie należy zbyt często kąpać psa. Dobrze jest go myć raz na ok. 2 tygodnie. Nie wszystkie psy chętnie współpracują z osobą wykonującą zabiegi pielęgnacyjne, jednak na ogół nie mają nic przeciwko kąpieli czy rozczesywaniu. To bardzo ważne, by dokładnie spłukać szampon. Pozostałości środka czyszczącego mogą powodować podrażnienia skórne i alergie. Wskazane jest dwukrotnie mycie, gdyż dopiero za drugim razem szampon odżywia i wzmacnia sierść. Nakładanie odżywki jest równoczesnym masażem skóry naszego psa, co bardzo dobrze wpływa nie tylko na jego samopoczucie, ale także na wygląd włosa. Następnie należy wstępnie osuszyć zwierzę ręcznikiem, a potem suszarką pamiętając, aby ciepły strumień powietrza kierować z góry równocześnie rozdzielając sierść.
Czesanie psa
Rozczesywanie sierści wymaga wiele cierpliwości i delikatnych ruchów. Zawsze wykonujemy to z wyczuciem oraz przy użyciu specjalnych grzebieni. Włosy na brodzie, pod oczami oraz przy uszach czeszemy małym i gęstym grzebieniem. W zależności od rasy, sierść wyczesujemy zgodnie z włosem lub w przeciwnym jego kierunku. Zbyt mocne czesanie sprawia naszemu pupilowi ból i wywoła w nim niechęć do poddania się tego rodzaju czynnościom. Nałożenie odżywki umożliwi lepsze wyczesywanie włosa. Dla ograniczenia bolesności zabiegu, używamy grzebienia o szerszym rozstawie zębów. Dopiero teraz można rozpocząć strzyżenie.
Strzyżenia psów
Maszynki do strzyżenia psów są nieodłącznym elementem pielęgnacji zwierząt o długim włosie. Na rynku spotkamy się z dużą różnorodnością urządzeń. Dostępne są modele przeznaczone do użytku amatorskiego oraz do profesjonalnych zabiegów w salonach. Strzyżenie zaczynamy od grzbietu. Dla zbalansowania całości efektu oraz nadania sierści odpowiedniego wyglądu, należy wykonać cieniowanie sierści za pomocą nożyczek ręcznych. O ile łatwiej strzyc psa na całej powierzchni grzbietu, o tyle trudniej wykonuje się skracanie sierści pomiędzy opuszkami oraz na łapkach. Tam zabieg należy wykonywać ze szczególną uwaga obcinając włos możliwe jak najkrócej. Bardzo pożądana jest cierpliwość psa. Im częściej poddajemy naszego pupila czynnościom pielęgnacyjnym, tym lepiej je znosi. Po skróceniu sierści na grzbiecie, tułowiu i łapkach, przystępujemy do strzyżenia głowy psa. Szczególną trudność może nam przy tym sprawić strzyżenie uszu, głównie gdy zwierzę nie jest do tego przyzwyczajone i bardzo się niecierpliwi. Na sam koniec warto jeszcze raz powtórzyć strzyżenie maszynką. Nabłyszczamy sierść preparatem w sprayu, a chętni mogą także użyć perfum do psów.
Podczas wszelkich pielęgnacyjnych zabiegów dobrze jest dokładnie przyjrzeć się naszym pupilom, sprawdzić stan skóry, wygląd i ogólną kondycję sierści.