Pielęgnacja psa nie musi być trudna – sprawdź jak zadbać o pupila!

Każdy właściciel psa chce, by ten był zdrowy, zadbany i szczęśliwy. Zapewnić to może odpowiednia pielęgnacja. Wcale nie trzeba szukać renomowanego psiego salonu. Wystarczą podstawowe zabiegi, by zapewnić psu wszystko, czego potrzebuje. Zdjęcie główne

Jeżeli zdobyliśmy już jakieś doświadczenie w opiece nad czworonogiem, mamy już pewien zasób wiedzy, na której możemy bazować. Natomiast w sytuacji, kiedy dopiero zamierzamy go przygarnąć lub właśnie z nami zamieszkał, pojawia się mnóstwo pytań i nie bardzo wiemy, od czego zacząć. Tak naprawdę nie jest to nic trudnego, a z czasem poszczególne czynności staną się rutyną.

Zdrowa karma

Opakowań z psią karmą na sklepowych półkach nie brakuje, ale nie każda jest równie dobra jakościowo. Może się okazać, że jest mało mięsa, za to dużo zboża, czy konserwantów. Karmy tego typu nie dostarczają wartości odżywczych, za to przyczyniają się do alergii, problemów ze zdrowiem i tycia. Niezależnie od tego, czy wybierzemy karmę suchą, czy mokrą, czytajmy skład. To samo dotyczy wszelkich przekąsek i smakołyków.

Spacery

Pies powinien chodzić na spacer 4 razy dziennie, w tym przynajmniej jeden długi. Podczas spacerów chodzi nie tylko o załatwianie potrzeb fizjologicznych psa, ale także o dbałość o odpowiednią dawkę kondycji fizycznej – to też jest pielęgnacja psa! Dzięki długim i częstym spacerom pies ma lepszy nastrój, mocniejsze mięśnie i stawy.

Kąpiel

Kąpiel psa to dość kontrowersyjny temat. Niektórzy w ogóle nie zalecają kąpieli, inni z kolei kąpią psiaka regularnie. Ważne, by zachować umiar. Skóra psa wydziela oleje, które naturalnie nawilżają skórę, więc jeśli będziemy nadgorliwi, to nasza pielęgnacja psa zakończy się problemami ze zdrowiem. Jednak w przypadku kiedy pies jest bardzo brudny po spacerze, ma posklejaną sierść, bez kąpieli się nie obejdzie.

Codzienne czesanie

Do czesania psa najlepiej sprawdza się furminator. Zabieg czesania wiąże się z wieloma zaletami. Mniej sierści na podłodze, kanapie i poduszkach, to mniej sprzątania. Podczas czesania usuwamy martwe włoski, a sierść jest gładka i lśniąca. Poza tym czesanie oznacza również masaż. Poprawiamy ukrwienie skóry, a tym samym pobudzamy ją do dobrego funkcjonowania.

Codzienne czyszczenie zębów

Tak. Psy też mają problemy z zębami i tylko od nas zależy, czy i jak poważne one będą. Niektóre stare psy tracą zęby i z tym niewiele zrobimy, ale już na takie problemy, jak pojawienie się kamienia nazębnego wpływ mamy. Każdego dnia powinniśmy zaglądać do pyszczka i myć zęby. Najlepiej robić to specjalną szczoteczką i pastą do zębów, ale nawet jeśli takowej nie mamy, to nie jesteśmy bezradni. Możemy sięgnąć po wodę i gazę i delikatnie przecierać zęby.

Kontrole u weterynarza

Psy mają swój własny kalendarz szczepień i muszą odwiedzać lekarza. Ten przyjrzy się ich skórze, uszom, zębom, podetnie pazurki. Jeżeli nasz pies ma dużo ruchu, to naturalnie ściera większość pazurków, ale nie jest w stanie sobie poradzić z piątym pazurkiem. Co jakiś czas konieczne może być także odrobaczanie.

Więcej informacji na ten temat na https://www.zpazurem.pl/artykuly/prawidlowa_pielegnacja_psa_abc

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.