PetCount - innowacyjny test do badania płodności psów jest już dostępny w Polsce!

Rewolucja - badanie nasienia psa przeznaczone bezpośrednio dla hodowców i weterynarzy.

Podstawowe badanie wykorzystywane w diagnostyce płodności psów to analiza próbki nasienia, która ma na celu sprawdzenie w jakiej kondycji znajdują się plemniki, a co za tym idzie - czy są zdolne do zapłodnienia.

Tego typu badania były do tej pory wykonywane przez nieliczne laboratoria oraz ośrodki rozrodu zwierząt. Utrudniony dostęp do badań powodował, że wielu hodowców nie miało możliwości sprawdzenia czy płodność psa, który jest reproduktorem lub dawcą nasienia jest prawidłowa.

Dziś za pomocą innowacyjnego testu PetCount można wykonać badanie ze świeżej próbki nasienia oraz uzyskać wynik porównywalny do badania laboratoryjnego w czasie rzeczywistym (wynik po 30 minutach).

Badanie nasienia psa nigdy nie było tak szybkie, proste i wiarygodne.

Dlaczego przed naturalnym kryciem lub pobraniem nasienia do inseminacji należy wykonać badanie płodności psa?

Od kilku lat obserwuje się spadek płodności wśród zwierząt towarzyszących, głównie psów. Do tej pory diagnostyka i szukanie przyczyn niemożności uzyskania miotu - skupiała się na badaniu suki.

Dziś wiadomo, że niepłodność – stała lub czasowa, może dotyczyć również psa.

Problem obniżonej płodności wśród psów zauważają szczególnie hodowcy, dla których ograniczenie potencjału reprodukcyjnego i nieskuteczne krycia są przyczyną strat finansowych. Przyczyn niepłodności psa może być bardzo wiele, należy uwzględnić tu wady anatomiczne lub przebyte infekcje. Do rozpoznania i podjęcia leczenia konieczne jest prawidłowe rozpoznanie, w tym badania.

Na podstawie oceny jakości nasienia można określić płodność psa.

Badanie nasienia do tej pory bazowało głównie na subiektywnej ocenie obrazu mikroskopowego. W nielicznych przypadkach w specjalistycznych jednostkach wykonywane było badanie metodą CASA (analiza wspomagana komputerowo).

Najważniejszym parametrem nasienia, który jest oceniany w badaniu laboratoryjnym jest tzw. ilość plemników o ruchu postępowym (ruch progresywny).

Jest to kluczowy parametr nasienia, świadczący o obecności w nasieniu psa plemników umożliwiających zapłodnienie.

Szereg problemów i ograniczeń związanych z badaniem nasienia psów, w tym konieczność szybkiego transportu materiału do laboratorium – spowodowało, że wielu lekarzy weterynarii oraz hodowców zrezygnowało z wykonywania tego typu badania.

PetCount – rewolucyjny test płodności psa

Na rynku pojawił się innowacyjny test umożliwiający ocenę nasienia psów w czasie rzeczywistym. Jest to narzędzie opracowane zgodnie z opatentowaną technologią SwimUp. Pierwotnie technologię badania wykorzystano w docenionym na całym świecie, również przez kliniki in vitro - teście do diagnostyki męskiego nasienia. Po wielu konsultacjach z hodowcami oraz weterynarzami, na rynku ukazał się pierwszy kompaktowy test na płodność dla psów.

Do badania wykorzystuje się świeżą próbkę nasienia. Powoduje to, że wiarygodność wyniku jest na najwyższym poziomie. Test nasienia psa ocenia koncentrację plemników o ruchu postępowym (progresywnym), co jest najlepszym pojedynczym parametrem określającym potencjał reprodukcyjny. Wynik uzyskiwany w 30 min pozwala na klasyfikację jakości nasienia w 3 zakresach referencyjnych.

Badanie nasienia psa za pomocą testu PetCount to możliwość szybkiej i wiarygodnej diagnostyki nasienia bez konieczność transportu próbki do odległego ośrodka diagnostycznego. Odpowiednio szybko zdiagnozowana niepłodność psa, umożliwia uniknięcie strat finansowych oraz pozwala na podjęcie skutecznego leczenia reproduktora.

 

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.