Patronat medialny: Real Test 24 - GOPR Podhale 2010

Termin: wrzesień 2010

Miejsce: Rabka Zdrój

Krótki opis:

Test skierowany jest do zespołów ratowniczych z psami i przeprowadzony będzie na bazie wybranych i rzeczywistych akcji ratowniczych, w których uczestniczyli ratownicy i psy ratownicze Grupy Podhalańskiej GOPR. Miejsca pracy, ograniczenia czasowe, terenowe zespołów ratowniczych zostały tak dobrane, aby można było przeprowadzić test jednocześnie zachowując dużą autentyczność pracy tego typu zespołu ratowniczego.„Real Test 24" dla psów pozbawiony jest tzw. ogólnego posłuszeństwa i toru przeszkód w rozumieniu regulaminów egzaminacyjnych poszczególnych organizacji ratowniczych, ale jesteśmy przekonani, że aby ten test zaliczyć, zespół będzie musiał posiadać takie umiejętności.

Celem testu jest sprawdzenie szeroko rozumianych umiejętności zespołów ratowniczych
w odnajdywaniu zaginionych osób

Zespół ratowniczy będzie miał do wykonania:

  • Przeszukanie otwartej przestrzeni w łatwym terenie
  • Przeszukanie otwartej przestrzeni w trudnym terenie
  • Przeszukanie częściowo zrujnowanego budynku
  • Przeszukanie osuwiska ( strumienia gruntowego)

Zespoły ratownicze muszą umieć posługiwać się sprzętem alpinistycznym, aby mogły dostać się w obszar, który mają do przeszukania. W „Real Test 24" będą mogły brać udział tylko
np. te zespoły, które posiadają odpowiednie w tym zakresie przeszkolenie.

Od poszczególnych członków zespołów ratowniczych wymagana jest odpowiednia kondycja.

Z analiz dokonanych przez Grupę Podhalańską GOPR wynika, że średnio w jednym cyklu przeszukania otwartej przestrzeni przewodnik przechodzi ok. 10 km. Podczas realnej akcji tych cykli może być kilka, a w niektórych przypadkach mogą one trwać nawet kilka lub kilkanaście dni.

Zespoły ratownicze będą musiały wykonać zadania dodatkowe:

  • Dojście w miejsce przeszukania budynku z wykorzystaniem technik alpinistycznych.
  • Marszobieg na dystansie 8-10 km (bez psów).
  • Przejście przez psy ratownicze toru przeszkód „Rambo.  Tor usytuowany będzie w terenie który przeznaczony jest do przeszukania.
  • Aby zaliczyć „Real Test 24", trzeba będzie odnaleźć min. 8 z 10 poszkodowanych. Podczas testu będą występowały ograniczenia, np. w sposobie poruszania się przewodników. Te ograniczenia będą wynikać z faktu, że test w samym swoim założeniu ma odpowiadać warunkom, w jakich pracują przewodnicy podczas realnych akcji ratowniczych. Ograniczenia szczegółowo będą opisane w regulaminie
    i omówione na odprawie przed rozpoczęciem testu.

Na wykonanie wszystkich zadań każdy zespół będzie miał jedynie 24 godziny, wg harmonogramu godzinowego.

Zespół ratowniczy w Real Teście 24 stanowi: dwóch przewodników + dwa psy z jednej organizacji ratowniczej. „Real Test 24" nie ma charakteru rywalizacji sportowej, jednakże tylko zespoły ratownicze, które ukończą go z wynikiem pozytywnym dostaną certyfikaty jego ukończenia.

strona domowa:
http://pies-ratownik.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.