Operacja zerwanego więzadła krzyżowego metodą TTA Rapid

Coraz częściej u psów szczególnie aktywnych dochodzi do zerwania jednego z najważniejszych elementów, które stabilizują układ ruchowy, mianowicie więzadła krzyżowego. Zwyrodnienia stawów można już również zauważyć u psów ras mniejszych. Kiedy dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego u czworonogów? Jak pomóc wrócić im do pełnej sprawności? Z pomocą przychodzi operacja metodą TTA Rapid. Więcej o niej dowiecie się już w tym artykule.

Gdzie znajduje się więzadło krzyżowe?

Więzadło krzyżowe przednie to bardzo ważny element stawu kolanowego. W kolanie znajduje się kilka więzadeł, natomiast krzyżowe, łączy kość piszczelową z udową i dzięki temu stabilizuje pozycję kości i tkanek w kolanie. W stawie kolanowym jest również więzadło krzyżowe tylne. Sama nazwa więzadła pochodzi stąd, że oba z nich, zarówno przednie, jak i tylne, krzyżują się w stawie. Najczęstszym problemem ortopedycznym występującym u psiaków są jednak urazy więzadła krzyżowego przedniego. Te dotyczące tylnego zdarzają się naprawdę bardzo rzadko.

Kiedy dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego?

Do zerwania więzadła krzyżowego dochodzi wówczas, gdy na kolano oddziałuje zbyt duża siła. Dużo zależy od wieku i kondycji psa. Czasami wystarczy, że pies jest zbyt słaby i ma osłabione kości. Wtedy więzadło krzyżowe może ulec uszkodzeniu nawet przy niewielkiej sile. W rzadkich przypadkach, ale również występujących, do takich sytuacji dochodzi podczas zwykłej, codziennej aktywności czworonoga. Warto również wiedzieć, jak zachowuje się pies, który ma zerwane takie więzadło. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.przychodnianovet.pl/operacja-zerwanego-wiezadla-krzyzowego-metoda-tta-rapid/. Istnieją również badania, które potwierdzają, że po kilku latach od zerwania go problem niestety powraca. Różnica jest taka, że powraca to w przeciwległej kończynie miedniczej.

Przykładowe sytuacje, w których dochodzi do zerwania

Właściciele, którzy mają aktywne psy, często cieszą się, że mają z kim wyjść na długi i aktywny spacer i że mają do tego tak kochanego kompana. Niestety im intensywniejszy wysiłek w międzyczasie dla psa, tym większe ryzyko urazu. Do tych dochodzi w momencie:

- skoków czy intensywnego biegu i wysiłku,

- odpięcia smyczy i euforycznego wybiegu lub

- ugrzęźnięcia kończyny między elementami ogrodzenia.

Te wszystkie sytuacje wymagają dużej siły działającej na stawy kończyn tylnych.

Leczenie operacyjne przy zerwanym więzadle

Małych pacjentów zaleca się leczyć zachowawczo. Właściciele powinni ograniczyć im ruch i zwalczać ból poprzez chłodzenie i późniejsze rozgrzewanie stawu. Natomiast jeśli chodzi o większych czworonogów, ważących już ponad 10 kg można śmiało leczyć operacyjnie. Aktualnie zaleca się metody TTA oraz TTA Rapid. Jeżeli chodzi o psy cięższe, to nie można im wdrażać leczenia zachowawczego. Nie należy zwlekać z wykonaniem zabiegu. Im dłużej zwlekamy, tym większa szansa, że zostaną uszkodzone inne części w kolanie, np. łąkotka.

Na czym polega zabieg TTA Rapid

Metoda TTA Rapid to nowocześniejsza wersja metody TTA. Najnowsza metoda operacyjna pomaga psom po urazie więzadła krzyżowego i charakteryzuje się wysoką skutecznością. Zabieg TTA Rapid polega na umieszczeniu na stałe tytanowych elementów tak, by na nowo wspomagały one staw kolanowy. Świetnie sprawdzają się one jako implanty ortopedyczne, dlatego nie trzeba się martwić o ich jakość. Tytanowe elementy są wytrzymałe i lekkie. Wszczepianych jest kilka elementów, które nazywane są śrubami kostnymi oraz element nazywany klatką.

Z racji tego, że wszczepione elementy pozostają na zawsze, to jest to duża ulga zarówno dla właściciela, jak i zwierzęcia. Nie musi on przechodzić kolejny raz operacji w tym samym miejscu i jest to dla niego mniej traumatyczne oraz obciążające. Z racji tego, że metoda jest nowatorska, to ma naprawdę krótką listę efektów ubocznych, które mogą wystąpić po operacji. Dzięki temu zwierzę może pozwolić sobie na szybki powrót do zdrowia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie