Odrobaczanie psa – podstawa troski o zdrowie pupila

Chyba każdy właściciel psa słyszał o robakach układu pokarmowego, takich jak tasiemiec czy nicienie oraz giardia. Podstawowym sposobem na zabezpieczenie pupila przed tym zagrożeniem jest systematyczne odrobaczanie. Na szczęście coraz więcej właścicieli rozumie, jak jest to ważne i stosuje się do zaleceń weterynaryjnych. Jest tylko „mały” problem: psy nie zawsze przyjmują leki zwalczające pasożyty bez grymaszenia. Na szczęście na polskim rynku można już kupić lek, który bardzo smakuje czworonogom.

Czy każdy pies musi być odrobaczany?

Nadal można się spotkać z opinią, że psy, które wychodzą z domu tylko na smyczy, nie mają możliwości swobodnego biegania np. po lesie czy miejskiej łące, są dostatecznie chronione przed ryzykiem „złapania” robaków. To jednak tylko mit. W rzeczywistości każdy pies, niezależnie od warunków, w jakich żyje, powinien być regularnie odrobaczany.

Inwazja pasożytów wewnętrznych może rozpocząć się zupełnie prozaicznie – wystarczy, że zwierzak będzie mieć kontakt z pchłami czy wszołami. Mało tego: psy często przez wiele tygodni nie zdradzają żadnych objawów zarobaczenia układu pokarmowego. Dlatego dobrze jest zachować czujność i postępować zgodnie z zaleceniami weterynaryjnymi.

Ciekawostka

Wbrew obiegowej opinii robaki u psa nie zawsze są widoczne w jego odchodach.

Jak często powinieneś odrobaczać Twojego psa?

Częstotliwość podawania tabletki na odrobaczanie psa jest uzależniona od tego, jakie formy aktywności zapewniamy pupilowi. Jeśli pies nie ma bezpośredniego kontaktu z m.in. parkami, piaskownicami, placami zabaw, odchodami innych zwierząt czy zwierzętami drapieżnymi, to powinno się go odrobaczać co 6-12 miesięcy przeciwko nicieniom.

Odrobaczanie psa – podstawa troski o zdrowie pupila

W przypadku psów, które podczas spaceru są spuszczane ze smyczy i nie do końca jesteśmy w stanie kontrolować, co w tym czasie robią, dobrą praktyką jest przeprowadzenie odrobaczania co 3 miesiące przeciwko nicieniom. Jeśli jednak istnieje ryzyko, że pies zjada padlinę, ślimaki, surowe mięso, a tym bardziej odchody innych zwierząt, to częstotliwość odrobaczania należy zwiększyć do 1-3 miesięcy przeciwko nicieniom oraz tasiemcowi. Podobnie jest z psami, które mają pełną swobodę wychodzenia bez dozoru.

Aby się w tym wszystkim nie pogubić i nie zaprzątać sobie głowy pilnowaniem różnych terminów podawania tabletki na odrobaczanie psa, warto stosować się do bardzo prostej zasady: odrobaczanie przeprowadzamy profilaktycznie minimum raz na 3 miesiące, oczywiście zawsze w porozumieniu z lekarzem weterynarii.

Czy odrobaczanie psa jest trudne?

Choć sama nazwa tej czynności kojarzy się z zaawansowaną procedurą, to tak naprawdę nie ma w tym nic trudnego. Odrobaczanie psa może przeprowadzić każdy właściciel bez pomocy lekarza weterynarii. Służą temu specjalne leki w formie tabletek.

I choć samo podanie psu tabletki nie stanowi wielkiego problemu, to gorzej z przekonaniem pupila, aby ją dobrowolnie przyjął. Pies ma świetny węch, dlatego jest w stanie bezbłędnie wyczuć, że pan chyba dodał do karmy coś, co niekoniecznie mu zasmakuje. Właściciele radzą sobie z tym na najróżniejsze sposoby: wkładają tabletkę do mięsnego batonu, kawałka kiełbasy, umieszczają ją na samym dnie miski z mokrą karmą licząc na to, że pyszny sos zamaskuje zapach leku. Nie zawsze jednak kończy się to sukcesem.

Dlatego kolejną kurację przeciwko pasożytom warto przeprowadzić z użyciem leku Drontal Dog Flavour renomowanego francuskiego koncernu Vetoquinol, który już od ponad 80 lat dostarcza specjalistyczne rozwiązania wspierające zdrowie naszych pupilów.

Dlaczego ta tabletka jest tak skuteczna?

Drontal Dog Flavour to jedyna na polskim rynku tabletka na odrobaczanie psa w postaci smacznej kosteczki. Zwierzak chętnie przyjmie lek bez konieczności maskowania go w karmie czy wymyślania innych sposobów. Dzięki temu właściciel ma pewność, że odrobaczanie przebiegło prawidłowo, a przy tym oszczędza mnóstwo czasu i nerwów.

Drontal Dog Flavour ma kompleksowe działanie, zwalczając wszystkie popularne pasożyty jelitowe występujące u psów – w tym tasiemca, lamblie czy obleńce. Nie ma zatem potrzeby sięgania po kilka różnych produktów. Wystarczy tylko raz na 3 miesiące podać pupilowi pyszną kosteczkę w formie smakołyku, by móc bez obaw zabierać czworonożnego przyjaciela na długie spacery, uprawiać z nim sport na wolnym powietrzu, odwiedzać lasy czy parki. Więcej o leku oraz o zasadach odrobaczania psów można przeczytać na stronie https://www.szczesliwyzwierzak.pl/drontal-dog-flavour/.

Lek Drontal Dog Flavour to najlepszy sposób na odrobaczanie psa bez stresu, który gwarantuje skuteczną ochronę pupila przed niebezpiecznymi pasożytami. Produkt kupisz w dobrych sklepach zoologicznych oraz w lecznicach weterynaryjnych.

 


Drontal Dog Flavour 150/144/50mg tabletki febantel/pyrantelu embonian/prazykwantel • Wskazania lecznicze: Zwalczanie inwazji mieszanych, wywoływanych przez nicienie i tasiemce następujących gatunków: Robaki obłe: Glisty (postać dorosła i późna niedojrzała): Toxocara canis, Toxascaris leonina • Tęgoryjce (postać dorosła): Uncinaria stenocephala, Ancylostoma caninum • Włosogłówki (postać dorosła): Trichuris vulpis • Tasiemce (postać dorosła i późna niedojrzała): Echinococus granulosus, Echinococcus multilocularis, Dipylidium caninum, Taenia spp., Mesocestoides spp. Zwalczanie inwazji pierwotniaków Giardia spp. u szczeniąt i dorosłych psów.• Przeciwwskazania: Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na dowolną substancję pomocniczą. Nie stosować w 1. i 2. trymestrze ciąży. • Podmiot odpowiedzialny: Bayer Animal Health GmbH, Niemcy • Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie