Odkurzacz dla właścicieli zwierząt – co wziąć pod uwagę?

Redakcja
02.10.2020

Odkurzacz do mieszkania, w którym znajdują się zwierzęta, musi spełniać szereg wymagań. Nie warto do czyszczenia takich przestrzeni kupować dowolnego modelu, ponieważ istnieje duże ryzyko, że nie poradzi sobie on z osiadającą wszędzie sierścią zwierząt.

Co przy wyborze odkurzacza powinni wziąć pod uwagę właściciele zwierząt?

Wybór odpowiedniego odkurzacza, gdy masz w domu zwierzę, to niełatwa sprawa. Należy wtedy uwzględnić co najmniej kilka kwestii. Po pierwsze, musi sobie on oczywiście poradzić z takimi uciążliwymi zanieczyszczeniami jak osadzająca się na wszystkich meblach, tapicerce, dywanach, wykładzinach i panelach sierść. Może ona nie tylko wbijać się we włókna, lecz także unosić w powietrzu, dlatego skuteczny odkurzacz z odpowiednią mocą ssania i efektywnie pracującymi szczotkami to podstawa. Po drugie, sprzęt powinien być stosunkowo cichy. Niestety spora część zwierząt boi się dźwięku, jaki wydają takie urządzenia. Jeśli nie chcesz stresować swojego psa lub kota, zwróć uwagę na liczbę emitowanych przez odkurzacz decybeli. Po trzecie, dobrym wyborem jest odkurzacz wodny z funkcją mopa parowego. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla alergików. Jak przekonują specjaliści z portalu Dom w porządku, nie tylko skutecznie usuwa resztki sierści, lecz także odświeża podłogi i zapewnia bardziej komfortowe warunki w mieszkaniu. 

Jaki odkurzacz najlepiej zbiera sierść zwierząt?

Mnogość modeli odkurzaczy może utrudnić wybór najlepszego sprzętu. Na szczęście coraz więcej producentów proponuje urządzenia przygotowane specjalnie z myślą o właścicielach zwierząt. Wyraźnie sygnalizują to nazwy poszczególnych modeli. Warto na nie zwrócić uwagę, ponieważ zazwyczaj są wyposażone w specjalne szczotki, które skutecznie radzą sobie z usuwaniem sierści z różnych powierzchni. Wbrew pozorom właścicielom czworonogów najczęściej polecane są klasyczne, workowe modele. Dzięki odpowiednio dopasowanym workom przy opróżnianiu odkurzacza użytkownik ma minimalny kontakt z brudem. Modele te oprócz odpowiednio dopasowanych szczotek wyróżnia także duża moc ssania, która gwarantuje skuteczne usuwanie sierści z kanap, foteli, wykładzin i dywanów. 

Ciekawym rozwiązaniem jest również odkurzacz automatyczny, który na bieżąco usuwa sierść z powierzchni, dzięki czemu przeciwdziała jej gromadzeniu. Warto jednak korzystać na zmianę z tradycyjnym odkurzaczem. Pamiętaj, że robot sprzątający nie odkurzy za ciebie fotela lub kanapy, a to tam często znajduje się sporo sierści.

Kryteria wyboru odkurzacza dla właścicieli zwierząt

Wybierając odkurzacz, koniecznie zwróć uwagę na kilka podstawowych parametrów:

  • moc – im większa, tym większą siłę ssania ma odkurzacz i skuteczniej radzi sobie z usuwaniem sierści;

  • pojemność worka/pojemnika na śmieci – im większa, tym rzadziej musisz opróżniać odkurzacz; pamiętaj jednak, że w niektórych modelach efektywność odkurzania spada wraz z zapełnianiem się worka;

  • hałas – w przypadku zwierząt może to mieć naprawdę spore znaczenie; im cichszy odkurzacz, tym lepiej; wybieraj modele poniżej 60 decybeli;

  • filtr – bardzo ważne kryterium; najlepszym rozwiązaniem będzie wysokiej klasy filtr HEPA.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.