Od kiedy dawać karmę dla dorosłych psów?

Wraz z rozwojem psa, zmienia się jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego też inną karmę należy podawać szczeniętom, a inną psom dorosłym lub starzejącym się. Kiedy zatem jest dobry moment na zmianę pożywienia i od jakiego wieku podawać karmę dla dorosłych czworonogów? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Karma dla szczeniąt, a karma dla psów dorosłych – jakie są różnice?

Ze względu na fakt, że szczenięta wykazują wysoką aktywność w ciągu dnia, a ich organizm potrzebuje dostatecznej dawki energii do prawidłowego rozwoju, powinny one otrzymywać posiłki bogatsze w kalorie, składniki odżywcze oraz w białko. Ponadto, dobre karmy dla psów w wieku szczenięcym muszą zawierać w swoim składzie wyższy poziom wapnia i potasu, niż ma to miejsce w przypadku pokarmów dedykowanych dorosłym czworonogom. Pożywienie dla szczeniąt powinno przyjmować również formę mniejszych granulek, odpowiednich dla delikatnych zębów psich maluchów.

Wraz z upływem czasu zmniejsza się zapotrzebowanie szczeniaka na energię. Dzieje się tak na skutek ich malejącego tempa wzrostu. Dorosłe czworonogi nie potrzebują bowiem diety aż tak bogatej w składniki odżywcze. Zbyt długie serwowanie psom karmy dla szczeniąt może przyczyniać się bowiem do występowania u nich otyłości, jak i również problemów ze stawami. W związku z powyższym tak ważnym jest, aby w odpowiednim momencie rozpocząć podawanie psu karmy dla dorosłych zwierząt.

Kiedy dawać karmę dla dorosłych psów?

Zmiana karmy z tej przeznaczonej dla szczeniaka na tą dedykowaną dorosłemu czworonogowi jest uzależniona od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć bowiem docelową wielkość psa, jego aktywność, jak i również czynniki genetyczne. Przyjęło się, że karmę dla dorosłych czworonogów należy podawać w momencie, gdy szczenię osiągnie 75-85% swojej docelowej wagi. Moment ten uzależniony jest od rasy psa. Ponadto, konieczne jest również uwzględnienie poziomu aktywności czworonoga. Psy wykazujące się większą aktywnością mogą być karmione pożywieniem dla szczeniąt nawet o kilka miesięcy dłużej, niż ma to miejsce w przypadku ich mniej aktywnych pobratymców. Poszukując dobre karmy dla psów dorosłych warto również zwrócić uwagę na zachowanie swojego pupila. Im będzie bardziej dorosłe tzn. psiak stanie się mniej aktywny i skory do zabawy, a w ciągu dnia zacznie ucinać sobie coraz dłuższe drzemki będzie to kolejny znak, że należy zmienić mu karmę.

Gdzie kupić dobre karmy dla psów?

Na rynku dostępny jest ogromny wybór rozmaitych karm dla psów. Warto jednak pamiętać o tym, że ilość nie idzie niestety w parze z jakością. Aby mieć pewność, że serwujemy naszemu pupilowi jedynie pełnowartościowe posiłki, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na skład pożywienia. Wysokiej jakości karmy dostępne są w internetowym sklepie zoologicznym Kiwizoo. Dokonując tam zakupów zyskujemy pewność, że serwujemy naszemu czworonogowi jedynie to, co najlepsze dla jego prawidłowego rozwoju. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.