Wysokie temperatury i promienie słoneczne – wszystkie czworonogi uwielbiają wiosnę. Nie ma się co dziwić. W końcu to wtedy opiekunowie zdecydowanie chętniej spędzają z nimi czas na świeżym powietrzu. Niestety, są też ciemne strony tej pory roku. To właśnie w maju i czerwcu grasują kleszcze – niewielkie pajęczaki przenoszące drobnoustroje odpowiedzialne za takie choroby jak babeszjoza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. W poniższym wpisie podpowiadamy jak chronić przed nimi psy i koty.
Ogranicz spacery po łąkach i lasach
Największym niebezpieczeństwem dla czworonogów są dwa gatunki kleszczy – kleszcz łąkowy oraz kleszcz zwyczajny. Kiedy i gdzie można je spotkać? Te pajęczaki zaczynają się rozmnażać już gdy temperatura przekroczy 0°C. Najczęściej żyją na łąkach, w podmokłych kniejach, lasach. Myślisz, że skoro mieszkasz w mieście to Twoje zwierzątko jest bezpieczne? Niekoniecznie. Wraz ze wzrostem liczby psów i kotów zamieszkujących miasteczka i większe metropolie zwiększyła się też populacja kleszczy w centrach miast. Dlatego nawet pobliski park czy znajdująca się na przedmieściach łąka może być potencjalnie groźnym miejscem. W związku z tym, o ile to możliwe, ogranicz spacery zwierzaków w te rejony.
Kup preparat przeciwkleszczowy
Jednak ograniczenie spacerów to nie wszystko. Każdy czworonóg potrzebuje zabezpieczenia w postaci odpowiedniego preparatu przeciwkleszczowego. Co wybrać? Największa popularnością cieszą się obecnie obroże, zwłaszcza te od Foresto, które nie dość, że wystarczają na długo (ok. 8 miesięcy) to jeszcze są łatwe do zaaplikowania. Oprócz nich w sklepach zoologicznych dostępne są też krople (wymagają nałożenia bezpośrednio na skórę za pomocą specjalnej pipety) i tabletki. Część właścicieli stosuje też środki w spray’u, ale one powinny być, ze względu na krótki czas działania, stosowane jako dodatek do mocniejszych preparatów. Wskazane jest również wyposażenie się w urządzenie ultradźwiękowe, które odstraszają te pajęczaki.
Sprawdzaj futro i skórę
Trzecim krokiem o którym powinien pamiętać wiosną każdy psi i koci opiekun jest sprawdzanie zwierzęcego futerka i skóry po każdym spacerze. To bardzo ważna czynność. Pamiętaj, że kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób. Pierwsze chwile po ugryzieniu są niezwykle kluczowe – im szybciej pozbędziesz się intruza, tym ryzyko zachorowania lub wystąpienia powikłań odkleszczowych się zmniejszy. Jak pozbyć się kleszcza? Najlepiej za pomocą pęsety, ale jeśli nie czujesz się w tym pewnie, udaj się do weterynarza.
Informacja prasowa