Obroże na kleszcze - przygotuj swojego pupila na wiosnę!

Większymi niż zwykle krokami zbliża się wiosna, a z nią wyczekiwane przez naszych pupili spacery po polach i lasach. Wiąże się to z okazją do zabaw z innymi zwierzakami, ale też niestety z możliwością "złapania" pasażera na gapę w postaci kleszcza, czy też pcheł. Jest to kłopot powszechny i przykry, jednak obecnie dość łatwo go uniknąć.

Czy kleszcze są groźne dla psa i kota?

Niestety, kleszcz przyczepiony do naszego pupila to nie tylko kwestia dyskomfortu dla zwierzaka. U psów i kotów, podobnie, jak u ludzi, kleszcze mogą być wektorem przenoszenia wielu chorób, takich jak borelioza, babeszjoza, czy też tularemia. Dla wielu chorób odkleszczowych czynnikiem ryzyka jest długotrwała obecność kleszcza. W przypadku zwierząt, których całe ciało pokrywa futro, szybkie odnalezienie i usunięcie intruza jest niemal niewykonalne, w związku z czym, trzeba uciec się do metod innych, niż u ludzi.

W jaki sposób uchronić psa i kota przed kleszczami?

Istnieje szeroki wachlarz przeciwkleszczowych środków profilaktycznych dla psów i kotów. Podstawą są preparaty na skórę i obroże przeciw kleszczom. Preparaty podajemy zwykle przez skrapianie karku zwierzęcia, a więc miejsca, skąd nie będzie ono w stanie zlizać substancji. Kłopotliwa jest jednak konieczność dość częstego aplikowania środka w tej postaci, ogromną popularność zdobywa przez to obroża antykleszczowa. Obroża na kleszcze dla psa czy kota wystarcza zazwyczaj na około 3 miesiące użytkowania (Czas ten może się różnić w zależności od konkretnego produktu, i zawsze jest podany na etykiecie). Jej działanie opiera się na środku owadobójczym bądź też odstraszającym, a stosując ją, unikamy stresowania pupila aplikacją środka w kroplach.

Jaka jest najlepsza obroża przeciw pchłom i kleszczom?

Najlepsza obroża przeciw kleszczom dla kota oraz psa to produkt łączący środek owadobójczy z odstraszającym, dający największą pewność, że nasz pupil jest dobrze chroniony. Warto, aby obroża odstraszała również pchły, które są równie kłopotliwymi pasażerami na grzbietach naszych zwierząt. Jeśli chodzi o pewność działania, to większość obroży, dostępnych w renomowanych sklepach zoologicznych, jest równie skuteczna. Duży wybór modeli dostępnych na rynku gwarantuje, że znajdziemy taką, w której nasz podopieczny będzie czuł się komfortowo. Również w kwestiach estetyki nie będziemy mieć kłopotu z wyborem odpowiedniej obroży - produkowane są one w wielu wzorach oraz kolorach, na pewno więc znajdziemy coś, co będzie nam się podobało!

Kiedy używać obroży przeciw kleszczom?

Jeszcze niedawno problem kleszczy występował jedynie od wiosny do jesieni, przez około 8 miesięcy w roku. Coraz łagodniejsze zimy, powodują jednak, że z kleszczami możemy spotkać się praktycznie przez cały rok, warto więc, aby obroża przeciw kleszczom była stałym elementem garderoby naszych zwierząt. Jeśli dodatkowo często mają kontakt z innymi zwierzętami, powinniśmy przez cały rok zadbać o ochronę przeciw pchłom!

Czy obroże przeciw pchłom i kleszczom są bezpieczne?

Praktycznie wszystkie produkty dostępne w sklepach zoologicznych, oparte są na sprawdzonych i bezpiecznych substancjach. Nie musimy obawiać się żadnych groźnych reakcji. Oczywiście, w bardzo rzadkich przypadkach mogą zdarzyć się reakcje alergiczne, jednak wtedy zawsze możemy spróbować obroży opartej na innym środku. Zdecydowanie groźniejsze są choroby, grożące psu, czy kotu, w przypadku braku ochrony przed kleszczami! Bez obaw stosujmy zatem obroże przeciwkleszczowe. Dzięki temu zaoszczędzimy kłopotu zarówno sobie, jak i swoim podopiecznym! Sprawdź także kupony do sklepu NaszeZoo.pl na stronie naszego partnera - Terdeals.com!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie