Obroża przeciw pchłom i kleszczom dla dorosłego psa - czym kierować się podczas wyboru?

Wszyscy właściciele psów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w okresie wiosennym, poza piękną pogodą na spacery, należy również mieć na uwadze wylęgające się kleszcze, które atakują naszych pupili. By móc się tym nie martwić, warto już dzisiaj pomyśleć o tym jak możemy zabezpieczyć naszego psa. Marka Bayer znalazła na to rozwiązanie w postaci wygodnej obroży, którą Twój pies może nosić na co dzień. O zaletach tego rozwiązania, przeczytasz w poniższym materiale. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne dla naszego psa?

Niestety, kleszcze to szczególnie groźne dla naszego psa insekty a to za sprawą tego, że działają bardzo podstępnie. Opadają na sierść lub skórę naszego psa, następnie wypuszczają jad znieczulający i wczepiają się w tkankę skórną. Ich wykrycie, jest więc trudne, ponieważ pies nie czuje momentu ukłucia. Stąd tak istotne są działania właściciela polegające na zabezpieczeniu psa przed atakiem kleszczy a także regularne oglądanie psa po powrocie ze spaceru. Kleszcze szczególnie lubią umiejscawiać się w ciepłych zakątkach takich jak skóra za uszami, kark, brzuch oraz w okolicach pod łapkami.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Należy podkreślić, że nie każdy kleszcz jakiego znajdziemy u naszego psa musi wywoływać chorobę. Część z nich jest po prostu zdrowa i nie przenosi chorób. Niestety zdecydowana większość to robi, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie naszego psa przed atakiem.

Do chorób, które przenoszą kleszcze należą m.in.:

  • Borelioza,
  • Babeszjoza,
  • Anaplazmoza,
  • Kleszczowe zapalenie mózgu lub opon mózgowych,
  • Erlichioza czy
  • Haemobartenelloza.

Z chorobami tymi wiąże się także ryzyko powikłań, do których najczęściej zaliczamy osłabienie i wyniszczenie organizmu, niedokrwistość a także uszkodzenie narządów wewnętrznych.

Pewnie pojawia się pytanie, dlaczego kleszcze są aż tak groźne? A to dlatego, że sam moment wkłucia jest dla psa niemożliwy do zidentyfikowania, a objawy pojawiają się dopiero po jakimś czasie, których najczęściej nie łączymy od razu z ukąszeniem kleszcza. Przez to tracimy cenny czas, w którym moglibyśmy rozpocząć leczenie.

Do najczęstszych objawów ukąszenia przez zakażonego kleszcza należą:

  • wysoka gorączka,
  • senność,
  • brak łaknienia,
  • wymioty a także w niektórych przypadkach
  • czerwone zabarwienie moczu (tzw. "rdzawy mocz").

Jeśli więc zauważysz którykolwiek z tych objawów koniecznie udaj się do weterynarza i wykonaj badania z krwi.

Jak możemy zabezpieczyć naszego psa przed kleszczami?

Ważne jest by zabezpieczyć swojego psa jeszcze przed pierwszą falą kleszczy. Pomocna w tym okazuje się wygodna obroża przeciw kleszczom Foresto od firmy Bayer, która zwalcza i chroni przed kleszczami z gatunku Rhipicephalus sanguineus orazIxodes ricinus. Działa skutecznie na larwy, nimfy i dorosłe osobniki. Chroni także przed pchłami z gatunku Ctenocephalides canis.

Rozwiązanie to jest nie tylko wygodne (nasz pies może nosić obrożę na co dzień oraz w niej spać) ale także ekonomiczne (jedna obroża starcza na cały sezon – 8 miesięcy). Dzięki temu, że obroża jest wodoodporna nie musimy również martwić się o jej skuteczność podczas wakacyjnych zabaw nad jeziorem czy morzem. Dodatkowym atutem jest fakt, że obroża jest bezzapachowa. Dzięki temu nasz pies nie czuje, że ją nosi.

Obroża przeznaczona jest dla psów w wieku powyżej 8 tygodnia życia i u psów, których masa przekracza 8 kg.

Obrożę najlepiej założyć psu możliwie jak najprędzej w sezonie. Warto przedtem dokładnie obejrzeć psa by zidentyfikować ewentualne insekty. Obroża, która swoją skuteczność wykazuje po 48h od założenia, może bowiem nie zadziałać na kleszcze, które już znajdują się na ciele naszego psa. Wtedy konieczne będzie ich manualne usunięcie.

Obroży nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości psa na substancje czynne lub dowolne substancje pomocnicze występujące w produkcie. Gdy zauważysz alergię bądź niepokojące objawy u psa, zdejmij niezwłocznie obrożę i udaj się do lekarza. Produktu nie stosuj również u szczeniąt w wieku poniżej 7 tygodnia życia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie