Nosówka u psa - jak rozpoznać i jak ją leczyć?

Nosówka to jedna z najpoważniejszych chorób psich, na które może zapaść Twój pupil. Dowiedz się, jak dochodzi do zakażenia wirusem przenoszącym nosówkę, jakie są obawy choroby oraz - co najważniejsze - jak się przed nią ustrzec.

Nosówka - co to za choroba?

Nosówka psia jest chorobą wywoływaną przez parwowirusy. To bardzo ciężka w przebiegu choroba, której efekty pozostają na całe życie psa. Atakuje wiele układów, jest odporna na antybiotyki i leki przeciwwirusowe. Jedynym sposobem zapobiegania zachorowaniu na nosówkę u psa jest jego regularne szczepienie.

Więcej sprawdzonych informacji na temat nosówki u psa znajdziesz tutaj: https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/czeste-choroby/pies/nosowka/

Nosówka u psa - początkowe objawy

Objawy nosówki są zazwyczaj zróżnicowane, jednak początek choroby to najczęściej wypływ z nosa, łzawienie oczu, zaburzenia apetytu i podwyższona temperatura ciała. Z tego też względu nosówka bywa mylona z przeziębieniem. Jeśli u naszego podopiecznego wystąpią powyższe objawy - konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza weterynarii celem sprawdzenia ich przyczyny.

W przypadku przeziębienia, choroba mija samoistnie, natomiast nosówka atakuje dalej: zajmując układ oddechowy, pokarmowy i nawet nerwowy. W efekcie pies ma duszności, męczy go biegunka i wymioty, a także skurcze mięśni, ślinotok, niedowłady kończyn, odrętwienia, przeczulica. Psy, którym udało się przeżyć nosówkę często miewają porażenie mięśni, cierpią też na różne inne objawy neurologiczne.

Postacie nosówki

Nosówka może przebiegać ogólnoustrojowo lub skupiać się w obrębie jednego układu. Najłagodniejszą postacią nosówki jest postać skórna - jej objawem jest pojawienie się pęcherzyków na brzuchu i łapach psa. Postać jelitowa związana jest z zapaleniem jelit i żołądka. Może pojawić się krwista lub ropna biegunka, wymioty. Dochodzi do odwodnienia i wychudzenia psa. W postaci płucnej pojawiają się zaburzenia oddychania, a nawet zapalenie płuc. W bardzo ostrych przypadkach, nosówka skutkuje zapaleniem mózgu - szczególnie dzieje się tak u starszych psów. Typowe objawy to drgawki, porażenie kończyn, apatia, drżenie mięśni. Jedną z nietypowych odmian nosówki jest tzw. choroba twardej łapy - jej objawem jest pogrubienie opuszek łap, przesuszenie nosa, spękanie jego lusterka.

U niektórych czworonogów po przebyciu nosówki zauważa się deformacje kości długich i przebarwienia zębów.

Profilaktyka nosówki u psa

Podstawowa ochrona psa przed nosówką polega na regularnym przeprowadzaniu szczepień. Pierwszy raz szczepienia powinny być wykonane u szczeniąt najpóźniej w 7 tygodniu ich życia. Kolejna dawka zazwyczaj podawana jest po 2 tygodniach, a ostatnia - po ukończeniu przez psa 16 tygodni życia. Dorosłe psy powinny mieć przeprowadzane szczepienia przypominające co 2-3 lata.

Mimo wykonywanych szczepień, kontakty z bezpańskimi, niezaszczepionymi psami również stwarzają ryzyko. Dlatego jako odpowiedzialni właściciele powinniśmy chronić naszych podopiecznych przed takimi spotkaniami.

Leczenie nosówki

Leczenie nosówki u psa ogranicza się do łagodzenia objawów jej towarzyszących i terapię infekcji bakteryjnych, które mają podłoże wtórne. Lekarz weterynarii może zdecydować się podawać środki przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybiotyki i leki przeciwgorączkowe. Jeśli dochodzi do wymiotów, biegunki i odwodnienia, wskazane jest stosowanie elektrolitów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie