Norweskie psy policyjne zostały oficjalnie uznane za funkcjonariuszy państwowych!

5 czerwca Sąd Najwyższy zdecydował, że powinny posiadać takie same prawa, jak policjanci rodzaju ludzkiego. W maju 2007 w mieście Bergen policyjny pies imieniem Casper wszczął pościg za włamywaczem. Kiedy dopadł mężczyznę, ten zaczął go bić i kopać, jednak dzielnemu czworonogowi udało się zatrzymać przestępcę do czasu nadejścia posiłków.28-mio letni mężczyzna został oskarżony nie tylko o włamanie, ale też o czynną napaść na funkcjonariusza, czyli Caspera.

Dwukrotnie sądy niższej instancji oddalały zarzut napaści, uzasadniając, że takie przestępstwo może się odnosić tylko do człowieka. Sąd Najwyższy odesłał jednak sprawę do ponownego rozpatrzenia, które zaowocowało wyrokiem na korzyść Caspera i innych czworonożnych funcjonariuszy. Po orzeczeniu wyroku prokurator Elisabeth Deinboll z zadowoleniem stwierdziła, że "psy policyjne działają na rozkaz policjantów, więc przemoc wobec nich jest tym samym co przemoc wobec policjanta".

Natasza Słomka
Kryminalistyka i medycyna sądowa
www.kryminalistyka.info

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.