Nie lekceważ kleszcza!

To, że nasze psy tak często łapią kleszcze, nie dziwi nikogo. Dziwić może jednak lekkomyślność, z jaką niektórzy właściciele psów podchodzą do tego problemu. Pamiętajmy, że każdy kleszcz to potencjalne źródło wielu groźnych chorób. Jak chronić przed nimi swego ulubieńca?

Kleszcze stają się jednym z największych zagrożeń dla naszych psów, a lista chorób wywoływanych przez nie staje się coraz dłuższa. Dlaczego? Głównym winowajcą są tu zmiany klimatyczne, a przede wszystkim - niezwykle łagodne zimy. Wysokie temperatury sprawiają, że wiele pasożytów może przetrwać miesiące zimowe bez większych problemów. Efekt? Wiosna, jesień, a w szczególności lato, to istna plaga kleszczy, na które narażeni są i ludzie, i zwierzęta.

Jakie choroby mogą wywołać kleszcze?

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które - mimo niewielkich rozmiarów - mogą sprawiać wiele problemów ze zdrowiem. Wiadomo, że w przypadku człowieka największym zagrożeniem jest borelioza. A co zagraża naszym psom?

Lista chorób przenoszonych przez kleszcze jest długa. Gdy do krwi naszego pupila przedostaną się zarazki i chorobotwórcze pierwotniaki, czekać nas może ciężka walka nie tylko o jego zdrowie, ale i o życie. Babeszjoza może zakończyć się nawet śmiercią psa, nieco „łagodniej" przebiega erlichioza, w przypadku której największymi problemami stają się takie dolegliwości jak anemia czy brak apetytu. Anaplazmoza to kolejna, bardzo groźna choroba przenoszona przez kleszcze, a oprócz gorączki i problemów z apetytem może ona spowodować trudności z poruszaniem się. Piroplazmoza to kolejna choroba, która może doprowadzić nawet do śmierci pupila. Tu głównym problemem jest wczesne wykrycie choroby, gdyż początkowo jest ona mylona ze zwykłym przeziębieniem. By uniknąć tak tragicznej w skutkach pomyłki, warto nie tylko obserwować kolor psiego moczu (w przypadku piroplazmozy przybiera on brązowe zabarwienie), ale też w porę wybrać się do weterynarza. Im szybciej, tym lepiej. W chwili, gdy choroba rozwinie się, szanse na przeżycie naszego pupila stają się minimalne.

Jak chronić psy przed kleszczami?

Kleszcze zwykły nam się kojarzyć z lasem. Niestety, pasożyty te można znaleźć nie tylko tam, gdzie zarośla są dość gęste, a trawy wysokie. Nasze ogrody, miejskie parki, a nawet trawniki osiedlowe - oto kolejne miejsca, w których może dojść do kontaktu naszego pupila z tymi pasożytami. Atak przebiega szybko, a drobnego kleszcza łatwo jest przegapić. Pamiętajmy więc, by po każdym spacerze (nawet jeśli nie odwiedzaliśmy lasu) dokładnie przejrzeć skórę naszego psa. Im szybciej usuniemy pasożyty ze skóry naszego czworonoga, tym mniejsza szansa na to, że rozwinie się u niego jedna z tak wielu groźnych chorób przenoszonych przez pasożyty. Kleszcze u psa można również pokonać za pomocą nowoczesnych środków i preparatów jak krople. Stosowane jako element profilaktyki, mogą pomóc naszemu pupilowi w bezpiecznym przetrwaniu lata oraz wiosennych miesięcy, kiedy to ryzyko złapania kleszcza jest największe.

Choć kleszcze stają się coraz większym zagrożeniem, możemy korzystać z coraz szerszego asortymentu środków przeznaczonych do walki z nimi. Kropelki aplikowane na skórę co kilka tygodni, obroże nasączone specjalnym środkami mającymi odstraszać pasożyty - oto podstawa, o której powinien pamiętać każdy właściciel psa. To przecież najprostszy sposób na to, by zaoszczędzić swemu przyjacielowi wielu poważnych problemów ze zdrowiem.

 

 

 
 
 
 
 
 
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie