Naturalna karma dla psa, czyli jaka?

Właścicielom czworonogów często sen z powiek spędza wybór odpowiedniej karmy. Wiadomo, że każdy chce zapewnić swojemu pupilowi wszystko, co najlepsze. Czasami trudno jednak odnaleźć się wśród olbrzymiej oferty karm różniących się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością, i wybrać tą, która pod każdym względem będzie najlepsza dla naszego psa. W ostatnich latach coraz częściej słyszy się jednak o naturalnych karmach dla psa czy karmach bezzbożowych. Czy to właśnie one są najlepszym wyborem?

Naturalne odżywianie psa

Pies jako potomek wilka jest z natury drapieżnikiem i podstawę jego diety stanowi mięso. Oczywiście przez tysiące lat udomawiania jego układ pokarmowy nieco ewoluował, zwiększając przyswajanie pokarmów roślinnych. Nadal jednak naturalna dieta psa, obok poszczególnych warzyw i owoców (np. marchewka, buraki, cukinia, brokuły, jabłka, gruszki), powinna być bogata przede wszystkim w mięso. Tym samym pod pojęciem naturalna karma dla psa kryje się pożywienie, które zostało zbilansowane z myślą o naturalnym odżywianiu czworonogów. Z tego też powodu w składzie tego typu karm znajduje się duża zawartość mięsa – wynosząca minimum 50 procent, a najlepiej około 70 procent.

Niestety, ale często te karmy, które są najpopularniejsze – włącznie z tymi droższymi, nie są dla naszych czworonogów najlepsze. Wiele z nich – nawet te markowe – zawierają w swoim składzie trudno przyswajalne przez psa zboża, soję czy kukurydzę. Przy czym naturalne karmy dla psa są z reguły nieco droższe od tych marketowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że ze względu na ich pełnowartościowy skład i brak pustych kalorii w postaci wysokiej zawartości wypełniaczy i węglowodanów, pies zje takiej karmy po prostu mniej. Tym samym w praktyce zakup droższej karmy naturalnej i tak może być bardziej ekonomiczny.

Co wpływa na jakość karmy?

O tym, z jakiej jakości karmą dla psa mamy do czynienia świadczy kilka istotnych czynników. Nie jest to bowiem tylko i wyłącznie sam skład karmy, ale także:

  • proces produkcji karmy
  • stopień jej przetworzenia (np. przy wyższych czy niższych temperaturach)
  • ważne jest również źródło mięsa w karmie (nie mogą to być bezwartościowe odpadki).

Przy czym w kwestii składu, dobrze zbilansowana naturalna karma dla psa powinna zawierać kompleks wszystkich niezbędnych makroelementów, mikroelementów, witamin i tłuszczy (np. oleje omega 3).

Naturalna karma dla psa – podsumowanie

Naturalna karma dla psa powinna być zatem jak najmniej przetworzona. Musi również posiadać dużą zawartość mięsa i w pełni zbilansowany skład, który zapewni naszemu pupilowi zdrowie i dobrą kondycję. W jej składzie nie może być żadnych konserwantów, wypełniaczy czy polepszaczy smaku. Przy czym powinna być to karma bezzbożowa.

Trzeba również być szczególnie czujnym na kukurydzę i soję, one też nie powinny znajdować się w składzie karmy. Ponadto karmami naturalnymi godnymi uwagi są przede wszystkim te, które w swoim składzie mają wymienione źródło mięsa, przykładowo wołowina – mięso, płuca, wątroba, wymiona, nerki. Warto zaznaczyć, że rekordowa zawartość mięsa w przypadku niektórych karm naturalnych sięga nawet 90 procent.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie