Najczęstsze choroby jakie leczy gabinet weterynaryjny

Psy tak jak ludzie chorują - jedne częściej, drugie rzadziej. U psów pojawia się mnóstwo chorób i schorzeń, które występują także u ludzi. Choroby, które pojawiają się u ludzi i u zwierząt, to np.: zapalenie płuc, nowotwory, problemy z układem kostnym, pokarmowym, a także oddechowym oraz różnego rodzaju alergie, które w ostatnim czasie są bardzo popularne.

Alergia u psów

Jedną z najczęściej pojawiających się przypadłości, która dotyka coraz częściej psy, to alergia. Jest ona odpowiedzią organizmu na otaczające go alergeny. Do głównych alergenów należą np. pyłki roślin, rośliny wiatropylne oraz owadopylne. Reakcje psów na alergię są zupełnie inne, niż ludzi. U człowieka większość objawów alergii są astmatyczne, u psów dermatologiczne - zazwyczaj są to silne zaczerwienienia skóry, a także grudki na ciele szczególnie na głowie, uszach i wargach. Na tym nie koniec, stan alergii może objawiać się również na brzuchu, bokach ciała i w miejscach między palcami. Dla psów oprócz pyłków niebezpieczne są także roztocza, które żywią się martwym naskórkiem ludzi oraz zwierząt. Do odczulania używa się obroży metalowych i przeciw pchłom, które chronią naszego psa. Leczenie alergii u psów polega przede wszystkim na eliminacji z otoczenia alergenów, czyli dokładnie substancji które są odpowiedzialne za jej wystąpienie. Dlatego na samym początku trzeba ustalić przyczynę alergii.

Inną często spotykaną choroby u psów, to np. borelioza, która łączy się z ciepłymi porami roku, spacerami, bieganiem po łąkach i lasach. Statystyki mówią, że co trzeci kleszcz jest nosicielem boreliozy. Ta choroba jest jedną z najbardziej podstępnych chorób na jakie cierpią psy. Pierwsze objawy mogą się pojawić po około 2,5 miesiącach po ataku kleszcza. Objawy jakie pojawiają się u zarażonych psów, to znaczne pogorszenie nastroju u psów, brak apetytu, wysoka gorączka, paraliż kończyn, możliwa padaczka, zapalenie wątroby i nerek. Aby uniknąć boreliozy u psa po każdym spacerze należy obejrzeć psa, przejrzeć jego sierść, głównie w okolicy szyi.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów choroby u swojego pupila warto jest o niego zadbać i odwiedzić centrum weterynaryjne. Co jakiś czas warto też odwiedzić gabinet weterynaryjny, by skontrolować stan zdrowia swojego psa. Jeśli szukasz centrum weterynaryjnego, odwiedź tę stronę: https://ocw.com.pl.

Najczęściej pojawiające się choroby u psów

U psów występuje wiele groźnych chorób. Jedną z nich jest padaczka, która występuje u psów i u ludzi. U ludzi widok psa, który dostaje nagle ataku padaczki jest naprawdę przykry i z boku wygląda bardzo niebezpiecznie. Każdy gabinet weterynaryjny diagnozuje tę chorobę w zaburzeniu równowagi pomiędzy procesami hamowania i pobudzania w mózgu. Ataki padaczki są niekontrolowane i bardzo gwałtowne. Padaczkę dzieli się na dwa rodzaje. Jedna z nich to padaczka pierwotna, inaczej zwana idiopatyczną. Opisywana jest jako wrodzona i uwarunkowana genetycznie. Drugim rodzajem padaczki jest padaczka wtórna, inaczej nazywana objawową. Padaczka jest chorobą zaliczaną do chorób przewlekłych, a podawanie leków trwa od momentu diagnozy do końca życia. Głównym celem leczenia jest całkowite wyeliminowanie napadów drgawkowych, które są niebezpieczne dla naszego psa. W niektórych przypadkach niestety ustąpienie napadów jest niemożliwe, dlatego samo zmniejszenie nasilenia napadów i częstotliwości ataków jest sukcesem. W przypadku tej choroby jedynym ratunkiem jest konsekwentne i systematyczne podawanie leków.

Inną zdarzającą się chorobą u psów jest wścieklizna. to bardzo niebezpieczna dla psów i ludzi, nieuleczalna choroba wywołana przez wirus, zakażenie następuje przez kontakt z chorym osobnikiem i przez jego ślinę. Pierwsze objawy uwidaczniają się w okresie 14-60 dni od zakażenia. Objawy są widoczne dość wyraźnie ponieważ pies zachowuje się czasami nawet agresywnie, ślini się, może stracić świadomość, często połyka przedmioty niejadalne, nie pije wody, częsty jest również wytrzeszcz oczu i zapadnięta szczęka. Wirus może pochodzić od bezdomnych kotów i zakażonych dzikich zwierząt. Wścieklizna jest chorobą nieuleczalną.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie