Na czym polega sekret fotogeniczności psów?

Pozujesz, pozujesz raz tak, raz inaczej, ale i tak okazuje się, że wyglądasz jak na dowodzie osobistym. Bez względu na to, jak starasz się być szczęśliwym i atrakcyjnym na zdjęciu, wysiłek idzie na marne. Znajoma sytuacja, prawda? A przecież nasze psy wychodzą na zdjęciach prawie w 100% uroczo. O każdej porze dnia i nocy, w każdej sytuacji… Dlaczego tak się dzieje?

Skąd bierze się fotogeniczność psów?

Przyczyna fotogeniczności psów kryje się przede wszystkim w ich naturze.

  • Psy to zwierzęta bardzo prawdziwe, nie umieją kłamać i oszukiwać, a więc niezależnie od tego w którym momencie robisz im zdjęcie - zawsze łapiesz szczery i autentyczny moment, co jest bardzo ważne w każdej fotografii;
  • Psy mają bardzo mocne więzi z ludźmi i nie boją się ich pokazywać, dlatego każde zdjęcie z udziałem psa i człowieka jest wypełnione emocjami;
  • W psach jest sporo nieprzewidywalności, one nie boją się wyjść na zdjęciu zabawnie, a ich otwartość na świat umożliwia kreowanie naprawdę niesamowitych tematów.

Jeśli robimy zdjęcie naszym psom i nawet wskazujemy im w jakiej pozie powinny się znajdować, nigdy nie będą siedzieć lub stać sztywno, dzięki czemu świetnie zaprezentują się na fotografii. Dodatkowo będą patrzeć na właściciela pełnymi uroku i miłości oczami, co nada magiczności i niepowtarzalności każdemu zdjęciu.

Czy wszystkie psy tak naprawdę są fotogeniczne?

Na czym polega sekret fotogeniczności psów?

Tak naprawdę są psy, które źle wychodzą na zdjęciach. Wśród tych, które lubi aparat, są także gorsze i lepsze. Na przykład English Kennel Club - najstarsza organizacja kynologiczna na świecie, która powstała w 1873 roku w celu rejestracji psów i ras rasowych co roku organizuje prestiżowy konkurs na najlepsze zdjęcia psów. Na każdy z konkursów wpływa ponad 10 000 zdjęć wykonanych przez fotografów z 74 krajów. W konkursie jest 10 kategorii, m.in.: „Szczeniaki”, „Psy przewodniki”, „Psy schroniskowe”, „Psy służbowe” oraz najbardziej wzruszająca nominacja – „Najlepszy przyjaciel człowieka”. Zwycięstwo w każdej z tych kategorii zdobywają tylko trzy zdjęcia, a więc wiele, wiele innych zdjęć czworonogów pozostaje bez nagrody.

Uważa się także, że są rasy psów, które są bardziej fotogeniczne od innych. Oczywiście, tu wszystko jest bardzo indywidualnie, gdyż właścicielom dużych ras bardziej podobają się zdjęcia dużych psów, a właścicielom terierów, jak można się domyślić, małych terierów. Tak czy inaczej, wielu ekspertów zgadza się z tym, że jednymi z najlepiej prezentujących się na zdjęciach są charty afgańskie. Ze względu na oryginalny wygląd zewnętrzny bardzo ładnie prezentują się też na zdjęciach pudle, mopsy i buldogi.

Są także różnego rodzaju rankingi najpiękniejszych psów. W 2022 roku pierwsze dziesięć miejsc zajęły: husky syberyjski, samojed, szpic miniaturowy, chart afgański, yorkshire terrier, akita inu, wyżeł weimarski, berneński pies pasterski, sheltie oraz golden retriever. Jeśli nie odnajdujesz swojego zwierzaka na liście, nie zniechęcaj się: kanony idealnego wyglądu stale się zmieniają.

Jak usprawnić fotogeniczność swojego psa?

Nawet najbardziej śliczny szczeniak gorzej wyjdzie na zdjęciu, jeśli nie zadbasz o jego odpowiednie przygotowanie do procesu fotografowania. W takim razie, jakie są tajniki zrobienia wspaniałego zdjęcia naszym pupilom?

  • Przede wszystkim jest to poprawnie dobrane oświetlenie. Najlepiej, by było ono naturalne;
  • Zdjęcia na zewnątrz wychodzą znacznie lepiej niż wewnątrz;
  • Zastanów się nad tematem zdjęcia. Jeśli nie masz własnych pomysłów, zachęcamy sięgnąć do stron typu Pinterest, aby zainspirować się pracami innych fotografów;
  • Warto kłaść akcent na pysk psa i jego oczy. Jeśli zrobisz zbyt duże zdjęcie, nie martw się - wszystkie zbędne elementy da się usunąć na stronie https://pl.depositphotos.com/upscaler.html korzystając z funkcji powiększania zdjęć bez utraty jakości.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak sfotografować swojego psa pięknie i poprawnie, przestrzegaj poniższych zaleceń. Twój pies nie rozumie, że próbujesz zrobić mu zdjęcie - więc nie będzie posłuszny komendom typu „zostań tam!” lub „przesuń się trochę w lewo”. Musisz poczekać, aż przyjmie idealną pozę. Pozwól mu się zrelaksować, nie goń swojego zwierzaka. Jeśli chcesz, aby Twój pies patrzył w obiektyw, spróbuj podnieść jego ulubioną zabawkę nad kamerą, aby zwrócić na siebie uwagę.

Przed rozpoczęciem fotografowania upewnij się, że używasz właściwego obiektywu i że aparat jest ustawiony na właściwy tryb fotografowania. Nie możesz zrobić dobrego zdjęcia tylko przez skierowanie obiektywu na swojego zwierzaka. Pomyśl o wszystkim, co chcesz zobaczyć na zdjęciu, z wyjątkiem psa. Co będzie w tle? Krzesło, drzewo w ogrodzie lub ulubiona kanapa? A może chcesz skupić się wyłącznie na zwierzęciu?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.