Na co zwracać uwagę przy wyborze szamponu dla psa?

Wybór odpowiedniego szamponu dla psa to kwestia, która przez wielu właścicieli jest ignorowana. Warto jednak zastanowić się przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego kosmetyku myjącego, dzięki czemu będzie można uzyskać jak najlepsze efekty podczas kąpieli.

Pies domowy czy wystawowy?

Psy rasowe, które biorą udział w wystawach, muszą spełnić określone wymagania, które dotyczą wyglądu. Na odpowiednią ocenę składa się również wygląd i struktura sierści. Doskonałym przykładem są psy ras szorstkowłosych, których sierść w trakcie wystawy nie może być miękka i puszysta, gdyż powoduje to odjęcie punktów za zgodność ze wzorcem rasy. Szampon musi więc pomóc w utrzymaniu właściwego wyglądu włosia.

Jeśli Twój pies jest typowym kanapowcem, wtedy nie musisz przy wyborze kierować się wyglądem sierści. Wystarczy dopasować szampon do potrzeb psa oraz do stopnia zabrudzenia. Szampony uniwersalne doskonale sprawdzają się u psów o krótkim i długim włosiu, dobrze oczyszczają. Jeśli Twój pupil ma wrażliwą skórę, wtedy sięgnąć możesz po szampon ziołowy, o delikatniejszym działaniu. Bardzo często psy o jasnej sierści mają na niej liczne przebarwienia, które są wynikiem najczęściej regularnym zabrudzeń. Jeśli chcesz przywrócić swojemu psu piękny kolor, możesz sięgnąć po szampony dla psów o białej sierści.

Szampon dopasowany do rodzaju sierści

Wśród profesjonalnych szamponów przeznaczonych dla psów wystawowych wyróżnia się:

  • Szampony dla psów gładkowłosych i krótkowłosych - są to najbardziej uniwersalne, doskonale oczyszczające i pielęgnujące szampony. Często występują w formule 2w1, na którą składa się połączenie szamponu i odżywki. Szampony pomagają ograniczyć wypadanie włosów.
  • Szampony dla psów długowłosych - mają lepsze właściwości pielęgnacyjne. W przypadku psów o długim włosiu nie zawsze mowa o jednakowej strukturze. Rasy takie jak yorkshire terrier mają sierść jedwabistą i lejącą, a na przykład shih tzu charakteryzuje się włosiem bardziej szorstkim i o większej objętości. Dlatego bardzo ważne jest dopasowanie szamponu do oczekiwanego efektu.
  • Szampony dla psów szorstkowłosych - pomagają utrzymać efekty uzyskane dzięki trymowaniu. Rasy szorstkowłose kąpie się bardzo rzadko, a ich sierść ma prawidłowy wygląd dzięki trymowaniu. Zadaniem szamponów dla tych psów jest utrzymanie efektów trymowania, bez zmiękczania włosów.

Wyróżnia się także specjalistyczne szampony przeznaczone dla psów o określonej barwie sierści. Niektóre z nich, szczególnie te przeznaczone dla psów o całkowicie czarnym lub rudym zabarwieniu, mają lekkie właściwości koloryzujące, dzięki czemu pogłębiają kolor sierści.

Szampon a wiek psa

Kąpiele potrafią być nieprzyjemne dla nieprzyzwyczajonych do tego szczeniąt, jak i dla starszych psów, które mogą męczyć się długimi zabiegami pielęgnacyjnymi. Wybierając szampon dla psa, weźmy to pod uwagę! Niektóre produkty należy bowiem pozostawić na sierści przez kilkanaście minut, podczas gdy inne mogą być zmyte prawie natychmiast.

Wybór odpowiedniego szamponu dla psa nie jest prostą sprawą i czasami pojawia się konieczność stosowaniu kilku różnych produktów do pielęgnacji pupila!

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.

 

 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie