Mokra karma dla psa – dlaczego warto ją wybierać?

Jak mokra karma wpływa na zdrowie czworonoga? Czy można łączyć karmę suchą z karmą mokrą? Co powinno znaleźć się w składzie dobrej karmy dla psa? Odpowiedzi w artykule.

Mokra karma dla psa – jakie są jej zalety?

Mokra karma dla psów powinna zawierać w swoim składzie minimum 60% wody, co nie pozostaje bez znaczenia w żywieniu naszego czworonoga. To właśnie zawartość wody jest największą zaletą tego rodzaju pożywienia. Karmy tworzone są w różnych smakach, z dodatkiem mięs, pasztetów czy galarety.

Zazwyczaj karma z puszki określana jest jako lepszy i bardziej smakowity przysmak dla naszego czworonoga – lepszy ze względu na wyraźniejszy smak i zapach. W porównaniu z karmą suchą zawiera ona mniejsze stężenie węglowodanów. Dzięki temu zalecana jest dla czworonogów, z których diety należy wykluczyć cukry – np. w przypadku cukrzycy.

Zawartość od 60% do 80% wody w składzie oznacza, że po karmę powinni sięgać zwłaszcza właściciele psów, które mają problemy z nerkami i układem moczowym. Spożywanie mokrej karmy skutkuje przede wszystkim lepszym nawodnieniem organizmu niż w przypadku podawania czworonogowi wyłącznie karmy suchej. Dodatkowo ten rodzaj pożywienia zapewnia uczucie sytości i lepiej wypełnia żołądek.

Kolejną zaletą mokrej karmy jest jej mniejszy stopień przetworzenia. Co to oznacza? Jedzenie nie jest poddawane tak wysokiej obróbce termicznej, jak w przypadku karmy suchej. Oznacza to, że karma mokra jest bardziej wartościowa, ale również łatwiej strawna.

Karma z puszki sprawdza się również w żywieniu psów starszych oraz psów borykających się z chorobami zębów. Kawałki mięsa są zazwyczaj miękkie, dzięki czemu minimalizują ryzyko zadławienia się.

Mokra karma – dawkowanie

Dawkowanie mokrej karmy różni się od dawki karmy suchej. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wielkość i aktywność czworonoga. Przyjmuje się, że prawidłowa dawka powinna wynosić od 1% do 5% wagi psa.

Pamiętajmy o tym, że karma nie może być przechowywana poza lodówką, a w chłodziarce nie dłużej niż przez 24 godziny. Jeżeli wybieramy formę puszki, to resztkę jedzenia, którego nie podamy psu od razu, powinniśmy przełożyć do plastikowego pudełka lub do szklanego słoika.

Łączenie karmy suchej z mokrą

Jeżeli chcemy karmić naszego czworonoga w sposób zbilansowany, to musimy zwrócić uwagę na ilość składników pokarmowych, ilość kalorii oraz na dobranie odpowiedniej porcji. Weterynarze zezwalają na łączenie karmy suchej z karmą mokrą w jednym posiłku, jeżeli pies nie wykazuje problemów z układem trawiennym. Taka mieszanka sprawdza się w sytuacjach, kiedy nasz pupil jest wybredny i nie odpowiada mu smak, zapach czy konsystencja karmy suchej.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla psiego żołądka, jest rozdzielenia karmy suchej oraz karmy mokrej na dwa osobne posiłki – jeden rodzaj karmy podajemy rano, a drugi wieczorem. Musimy jednak zwrócić uwagę na ich skład – oba posiłki powinny być pełnowartościowe oraz pełnoporcjowe.

Co powinno się znaleźć w składzie dobrej karmy dla psa?

Na końcu poruszymy jeszcze jeden z ważniejszych wątków – mianowicie skład dobrej karmy dla naszego czworonoga. Jakich składników unikać, a co wybierać?

Oczywiście jednym z najważniejszych składników psiego pożywienia jest mięso. Zwracajmy więc uwagę nie tylko na jego procentową zawartość, ale również na rodzaj mięsa. W wielu karmach prócz jakościowego mięsa możemy znaleźć odpadki, takie jak np. fragmenty zwierzęcych pazurów.

Prócz mięsa źródłem białka oraz zdrowych kwasów tłuszczowych mogą być oleje rybie lub oleje roślinne, m.in. olej lniany. Zawartość kwasów tłuszczowych wielonienasyconych z grupy omega-3 oraz omega-6 wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mózgu. Warto jednak wiedzieć, że w składzie karmy, która zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych, powinna się znaleźć również witamina E. Dlaczego? Witamina E jest przeciwutleniaczem, który blokuje negatywne utlenianie tłuszczów.

W karmie mogą się znaleźć również owoce i warzywa, ponieważ stanowią one źródło witamin i enzymów. Kwestią sporną jest natomiast obecność zboża. Przyjmuje się, że ziarna zbóż zawierają białko, które może uczulać psy. Dlatego też wielu właścicieli unika pożywienia, gdzie w składzie dominuje gluten – zboża stanowią ponad 40% składu karmy i należą do nich m.in. pszenica lub owies.

Weterynarze zalecają, aby unikać również karmy zawierającej soję i kukurydzę ze względu na to, że te produkty mogą być ciężkostrawne. Lepszym wyborem będą dodatki w postaci ryżu, batatów czy ziemniaków.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie