Maltańczyk - pies wesoły, aktywny, inteligentny i o wspaniałym charakterze

Maltańczyk jest psiakiem niezwykle towarzyskim i budzącym pozytywne emocje. Jest też bardzo inteligentny i szybko się uczy, więc opanowanie przez niego wszelkich komend zajmie niewiele czasu. Rasa ta pochodzi z Włoch. Co do gabarytów - masa ciała Maltańczyka raczej nie przekracza czterech kilogramów, najczęściej plasuje się pomiędzy 3-4 kilogramami. Maltańczyki to psy o dosyć długim włosiu, co wymaga dosyć częstej i dokładnej pielęgnacji. Jednak na pewno psiak za nasze serce i opiekę odwdzięczy się z nawiązką - jak to psy mają w zwyczaju. Co jeszcze warto wiedzieć o tej rasie?

Maltańczyk wbrew pozorom nie jest psem, który większość swojego życia spędza na kanapie, choć jego wygląd i piękne białe futro mogą to sugerować. Rasa ta jest energiczna i ruchliwa, jednak nie potrzebuje ekstremalnie aktywnych form ruchu. Zanim więc weźmiecie maltańczyka na poranny jogging, zastanówcie się czy nie lepiej dla niego będzie, aby pójść na spokojny spacer, na którym będzie mógł eksplorować teren. Psy tej rasy są bardzo uczuciowe i opiekuńcze, co skutkuje tym, że bardzo źle znoszą samotność. Mają również niezwykle radosne usposobienie oraz charakteryzuje ich wrodzona łagodność.

Historia rasy  

Wbrew pozorom nazwa rasy psa nie wzięła się od tego, że pochodzi on z Malta. Przymiotnik “maltański” w tym wypadku pochodzi od semickiego słowa “malat”, które oznacza przystań, azyl. Ten sam źródłosłów pojawia się także w wielu nadmorskich nazwach własnych, m.in. w nazwie sycylijskiego miasta Melita oraz nazwie wspomnianej już wyspy Malta. Już Arystoteles (384–322 p.n.e.) wspominał o rasie małych piesków, które określił łacińską nazwą „canes melitenses”. Psy te znane były już w starożytnym Rzymie. Maltańczyki często były motywem malarstwa renesansowego. Na obrazach przedstawiane były jako małe salonowe pieski u boku pięknych kobiet ówczesnej epoki.

https://royalcanin.pl/pies/rasy-psow/maltanczyk

Znak rozpoznawczy - śnieżnobiała sierść i długowieczność

Cechą charakterystyczna tej rasy jest niezwykle lśniąca, śnieżnobiała sierść. Zdrowe włosie powinno być dosyć obfite, jednolite w dotyku i proste. Zadbana sierść to duma dla właściciela, ale na pewno wymaga to sporo pracy i pielęgnacji - nie tylko regularnego czesania kąpieli ale także specjalnej diety.

Najczęstsze schorzenia

Maltańczyki bardzo często cierpią na schorzenia jamy ustnej. Za ich główną przyczynę podaje się kamień nazębny, którego zaczątkiem jest powstająca płytka nazębna. Można zapobiec tym schorzeniom oraz je zminimalizować za pomocą odpowiedniej higieny i diety pupila.

Dieta i odpowiednie karmy dla Maltańczyków

Szczeniaczkom Maltańczyków poleca się dietę bogatą w witaminę D dla mocnych kości i stawów oraz witaminę A, która zapewnia psiakowi odporność i zrównoważony rozwój. Skład powinien opierać się na warzywach, ryżu i raczej lekkostrawnym mięsie. Doskonałą karmą dla psów małych, jest karma firmy Royal Canin: Puppy Mini. Zawiera ona wszelkie potrzebne tłuszcze i składniki odżywcze oraz witaminy niezbędne do prawidłowego wzrostu małego psiego odkrywcy. Zaletą tej karmy jest to, że chroni ona układ pokarmowy, wszystko dzięki zawartości strawnych białek (L.I.P) oraz prebiotyków. Dodatkowo karma ta pomaga w higienie jamy ustnej psa, dzięki specjalnemu kształtowi kawałków karmy oraz dzięki zawartości związków chelatujących (czyli wiążących) wapń obecny w ślinie. Karma Puppy Mini wspomaga również rozwój naturalnych mechanizmów obronnych szczeniaków, dzięki zastosowaniu kompleksu współdziałających przeciwutleniaczy (wit. E, C, luteina, tauryna) oraz mannooligosacharydów.

Dla starszych psiaków również znajdzie się coś specjalnego, a nawet bardziej spersonalizowanego. Karma Maltese Adult to karma przygotowana dla maltańczyków. Może być podawana po 10 miesiącu życia. Spożywanie jej przez naszego pupila wpływa korzystnie na umaszczenie - sierść staje się mocna i lśniąca. Jest to możliwe dzięki obecności w karmie kwasów tłuszczowych EPA - DHA, biotyny oraz oleju z ogórecznika. Specjalnie opracowany kształt kawałków karmy wpływa korzystnie na higienę jamy ustnej, a to jest niezwykle ważne u tej rasy. Dodatkowo karma redukuje zapach kału i zmniejsza jego objętość.

Ciekawostka na koniec!

Maltańczyk to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Za czasów Arystotelesa w starożytnej Grecji maltańczyki zwane były Melitaei Catelli. W starożytnym Rzymie były ukochanymi pupilami Rzymianek. W późniejszych wiekach maltańczyki znalazły uznanie u malarzy renesansowych, którzy umieszczali je na swoich obrazach w towarzystwie kobiet z wyższych sfer.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie