Lot z psem przewodnikiem

"Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka" - głosi znane porzekadło. Nabiera ono jeszcze głębszego sensu w przypadku psów przewodników. Niestety podróże ze zwierzętami, zwłaszcza lotnicze, bywają bardzo kłopotliwe, dlatego też zaleca się, żeby w ogóle nie zabierać ich do samolotu, jeśli nie ma takiej konieczności. W przypadku psów przewodników często nie da się tego uniknąć. Jak wygląda lot z psem przewodnikiem, jak się do niego przygotować i o czym należy pamiętać?

Zwierzęta podczas lotu

Podczas lotu zwierzęta zwykle mogą być przewożone na trzy sposoby: na pokładzie samolotu, w luku bagażowym i w luku bagażowym jako cargo. Zazwyczaj każda linia lotnicza określa własne zasady transportu zwierząt. W większości przypadków będą one uzależnione od wielkości i wagi naszego pupila. Najczęściej możemy zabrać na pokład samolotu tylko jedno zwierzę, pozostałe muszą być przewożone w luku bagażowym, co w o wiele większym stopniu naraża je na stres i dyskomfort. Niektóre tanie linie lotnicze w ogóle nie dopuszczają możliwości transportowania zwierząt, wyjątkiem jest lot z psem przewodnikiem.

Pies przewodnik lata bezpłatnie

Standardem jest, że psy pełniące funkcję przewodników latają bezpłatnie na pokładzie samolotu - z Tobą w kabinie dla pasażerów. Nie ma ograniczeń co do ich wagi, nie muszą również być przewożone w specjalnym tranporterze. Należy trzymać je na smyczy przez cały lot. Nie muszą mieć założonego kagańca, właściciel psa powinien jednak takowy na wszelki wypadek posiadać.

Dotyczy to zarówno psa przewodnika, który towarzyszy osobie niewidomej, niesłyszącej jak i każdej innej osobie, która potrzebuje asysty psa przewodnika ze względu na swoją dysfunkcję fizyczną lub psychiczną.

Przygotuj psa do lotu

Należy pamiętać, że lot samolotem zawsze oznacza dla zwierzęcia ogromny stres - nawet jeśli pies przewożony jest blisko nas, w kabinie pasażerskiej i nie musi przebywać w specjalnym transporterze. Aby go zminimalizować, przygotujmy odpowiednio psa do lotu.
Bardzo ważne jest, aby pies przed lotem załatwił swoje potrzeby. Potem należy ograniczyć ilość podawanego mu pożywienia i picia, w przeciwnym razie może nie wytrzymać do końca lotu. Jeżeli zamierzamy podać psu środki uspokajające, należy wcześniej skonsultować się w tej kwestii z weterynarzem.

Zgłoś wcześniej psa przewodnika

Chociaż standardem jest, że psy przewodnicy latają za darmo i są traktowane z dużą wyrozumiałością, nadal istnieje kilka państw, które nie akceptują obecności tych zwierząt w kabinie pasażerskiej. Na szczęście jest ich coraz mniej i stanowią one raczej wyjątek przy ogólnej pozytywnej tendencji zrozumienia potrzeb podróżujących. Jeżeli planujesz lot z psem przewodnikiem, skontaktuj się wcześniej z przewoźnikiem, aby potwierdzić możliwość zabrania zwierzęcia na pokład i warunki przewozu. Na lotnisko należy zgłosić się około dziewięćdziesiąt minut wcześniej. Oczywiście podczas lotu pies musi posiadać oprócz standardowych dokumentów podróżnych zaświadczenie potwierdzające przebyte szkolenia i specjalne szelki. W czasie lotu będzie przebywać pod naszą kontrolą na podłodze samolotu.

......
Artykuł powstał w kooperacji z portalem wyjazdy-weekendowe.pl

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie