LOKALIZATOR DLA PSA - BLUETOOTH LEPSZY NIŻ GPS?

Na pierwszy rzut oka porównanie technologii Bluetooth z GPSem przypomina porównanie tramwaju z pociągiem. Nie każdy jednak wie, że obecne możliwości technologiczne połączone z pewnym ciekawym systemowym rozwiązaniem, umożliwiają takie porównanie. Jesteście ciekawi jak to możliwe?

Przygotowaliśmy dla Was krótkie podsumowanie.

Lokalizatory GPS

Jak wiemy GPS jest technologią umożliwiającą obserwowanie w czasie rzeczywistym gdzie aktualnie znajduje się nasz pies. Urządzenie GPS przyczepiamy do obroży, a dane o jego lokalizacji obserwować możemy w aplikacji na ekranie telefonu lub w komputerze. Niezależnie od tego czy Pies znajduje się w centrum miasta czy w środku lasu, my widzimy jego lokalizację. Świetna sprawa, szczególnie w przypadku osób mieszkających na uboczu.

Są jednak minusy tego rozwiązania. GPS jest urządzeniem stosunkowo dużym i ciężkim. W przypadku małych ras – w zasadzie nieużytecznym, ale nawet dla dużych psów może wiązać się z niewygodą. Ponadto do działania GPSa niezbędna jest karta SIM, którą co jakiś czas należy doładować, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nie należy również zapominać o ładowaniu samego urządzenia – jest to technologia bardzo szybko zużywająca energię. Głównym minusem lokalizatorów GPS jest ich cena, nieosiągalna dla wielu właścicieli czworonogów.

Lokalizatory Bluetooth

Przejdźmy zatem do lokalizatorów opierających się na technologii Bluetooth. Mały nadajnik w formie zawieszki przymocowany do obroży psa wysyła ciągły sygnał nadawczy, który odbierany jest w promieniu kilkudziesięciu metrów przez telefony z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Tak działało to dotychczas – dla właścicieli psów było to zatem urządzenie mało przydatne – pozwalało na zlokalizowanie czworonoga jedynie w zasięgu na jaki pozwalał Bluetooth w telefonie właściciela. W ostatnim czasie pojawiło się jednak urządzenie, które przełamało tę przeszkodę. Twórcy niewielkiego lokalizatora notiOne stworzyli sieć aplikacji, które współpracują z aplikacją dedykowaną ich urządzeniu. W praktyce wygląda to tak: notiOne wysyła ciągły sygnał nadawczy, który zostaje automatycznie odebrany przez mijające go telefony użytkowników aplikacji współpracujących z systemem. Następnie sygnał przesyłany jest na telefon Odbiorcy, dzięki czemu właściciel psa może sprawdzić w swoim telefonie gdzie ostatnio został wyłapany sygnał lokalizatora.

Należy pamiętać, że sygnał zostanie odebrany wtedy, gdy w promieniu kilkudziesięciu metrów od psa znajdzie się jeden z ponad miliona użytkowników aplikacji współpracujących. System świetnie sprawdza się zatem w dużych miastach i przy ruchliwych drogach – a tam ostatecznie będzie szukał pożywienia czy schronienia pies, który uciekł nam nawet na kompletnym odludziu.

Nie do przecenienia jest fakt, że lokalizatory Bluetooth są zazwyczaj wielkości pięciozłotówki i mają znikomą wagę. Nie wymagają karty SIM, a wymienna bateria wystarcza niemal na rok. Cena takich lokalizatorów również stanowi atut – stać na niego każdego właściciela psa. Zakładasz na obrożę i już nie musisz się martwić o swojego pupila.

"Artykuł powstał przy współpracy z notiOne"

www.notione.com

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie