Legowiska dla psów - jak odpowiednio dobrać legowisko dla psa?

Obecnie w sklepach zoologicznych czy nawet supermarketach, znaleźć można wiele rodzajów i modeli legowisk dla psów. Tak szeroki wybór może przytłaczać i czasami po prostu nie wiadomo, na co się zdecydować. Warto więc poznać kilka wskazówek na temat tego, jak dobrać legowisko swojemu czworonogowi.

Jak dobierać legowiska dla psów?

Ważne jest, by każdy pies posiadał w domu swoje miejsce, przestrzeń w której może się wyciszyć, odpocząć lub przespać. Taką właśnie rolę pełni legowisko. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie każde posłanie jest tak samo dobre dla konkretnego psa. Pierwszym kryterium wyboru jest zaś zawsze wielkość legowiska, które musi być odpowiednio duże. Przed jego kupnem, należy zmierzyć psa w pozycji leżącej: zarówno na długość (z wyprostowanymi nogami), jak i na szerokość. Do wyników pomiaru należy później dodać po kilka centymetrów i to pozwoli na oszacowanie wielkości potrzebnego legowiska. Gdyby posłanie było za małe, zwierzak czułby się w nim po prostu niewygodnie.. Jednak i za duże nie jest zbyt dobrą opcją, bo pies może poczuć się w nim osamotniony. Dlatego tak ważne są odpowiednie pomiary czworonoga.

Materiał wykonania legowiska dla psa

Na rynku wyróżnić można trzy najpopularniejsze:
1. Plastikowe - są one wygodne w czyszczeniu. Jednak zawsze trzeba dokupić do nich wypełnienie (materac albo kocyk). Bardzo często zdarza się też, że legowiska plastikowe nie dają psu zbyt dużego komfortu.
2. Wiklinowe kosze - zazwyczaj z dołączoną poduszką. Są to posłania bardzo estetyczne i dosyć komfortowe. Nie są jednak zbyt praktyczne w czyszczeniu (woda z detergentem może uszkodzić wiklinę). Trzeba też zaznaczyć, że koszyk może zostać pogryziony przez szczeniaka lub nerwowego, nawet dorosłego psa.
3. Materace - najczęściej płaskie i posiadające dającą się wyprać poszewkę. Są one idealne dla dużych psów. Jednak przeszkodą może stać się kształt materaca, bo zwierzak nie ma się gdzie "wcisnąć", a bardzo często ma taką potrzebę.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dobrze, kiedy legowisko dla psa jest łatwe do czyszczenia i nie sprawia kłopotów właścicielowi czworonoga. Najważniejsze jednak, by było ono wygodne dla psa. Zawsze więc warto wziąć pod uwagę przede wszystkim potrzeby tego ostatniego, szczególnie wtedy, gdy pozna się jego charakter. W związku z tym, wybierając legowisko materiałowe warto wybrać nie płaskie, lecz takie z podwyższonymi ściankami, bo pies będzie czuł się w nim po prostu bezpiecznie. Decyzję na pewno ułatwi mnogość miękkich legowisk, jakie znaleźć można obecnie w sklepach zoologicznych. Należy jednak zaznaczyć, że niektóre materiałowe legowiska mogą odkształcać się w pralce i lepiej prać je ręcznie. Zwierzakom, które są spokojne i lubią samotność, kupić można legowiska "budy", które są zabudowane z każdej strony. W ich środku jest ciemno i przytulnie, a pies może spokojnie spać. Niezależnie od tego, który typ legowiska się wybierze, zawsze warto wyposażyć je w kocyk, który będzie tylko i wyłącznie psa. Wtedy jeszcze chętniej będzie spędzał on czas w przeznaczonym dla niego miejscu.

Legowisko dla psa można kupić w sklepie - Glonojad

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.