Zapotrzebowanie na doświadczonych neurologów weterynaryjnych stale rośnie. Można powiedzieć, że czynnik ten jest swoistym papierkiem lakmusowym zdrowia naszych czworonogów. Nieodpowiednie warunki środowiskowe dają się we znaki także naszym pupilom, które wymagają fachowej opieki. W tym artykule poznasz, jakie są najczęstsze choroby i schorzenia neurologiczne zwierząt domowych oraz w jaki sposób wybrać klinikę weterynaryjną, aby je wyleczyć!
Nasze domowe pupile mają układ nerwowy bardzo podobny do ludzkiego. Podobieństwa widoczne są także na płaszczyźnie spektrum chorób, schorzeń i zaburzeń, które dotykają psy i koty w różnym wieku. Jeśli dostrzegasz u swojego czworonoga problemy z równym chodzeniem i siadaniem, utrzymaniem równowagi, zauważasz, że pies lub kot jest często zdezorientowany, potyka się, słabnie, ma napady padaczkowe lub inne zmiany behawioralne, bardzo możliwe, że cierpi na dolegliwości natury neurologicznej. Wówczas jak najszybciej należy odwiedzić dobry gabinet weterynaryjny.
Centrum weterynaryjne przyjmujące pupile z problemami neurologicznymi będzie miało większe szanse na wyleczenie, jeśli właściciele zobaczyli trudności na ich wczesnym etapie rozwoju. Weterynarz powinien zająć się psiakiem lub kotkiem natychmiast, jeśli dostrzegasz u pupila zmiany w jego zachowaniu. Należy pamiętać, aby nie zwlekać z działaniem - choroby neurologiczne są wbrew pozorom częste i wcale nie dotykają tylko starszych osobników! Leczenie chorób neurologicznych u zwierząt najlepiej zacząć jak najwcześniej. Właściwe dostrzeżenie objawów w szybkim tempie daje znacznie wyższe szanse na prawidłowe wyleczenie zwierzęcia.
Rzetelną pomoc neurologiczną dla zwierząt oferuje Neuro-Vet: https://www.neuro-vet.pl - przychodnia weterynaryjna specjalizująca się w schorzeniach natury neurologicznej.
Najczęściej diagnozowane w centrum weterynaryjne choroby neurologiczne mają podstawę w wadach wrodzonych i zaburzeniach autoimmunologicznych. Mogą one także wynikać z rzadszych zakażeń i chorób ogólnoustrojowych. Podobnie, jak w przypadku ludzi, możliwa jest wrodzona, dziedziczona podatność na dane choroby.
Profesjonalny gabinet weterynaryjny, świadczący usługi leczenia chorób neurologicznych u zwierząt, dysponuje zarówno specjalistami z zakresu neurologii zwierząt, jak i nowoczesną aparaturą badawczo-leczniczą. Badania powinny mieć charakter holistyczny. Skoncentrowane są zarówno na analizie zmian behawioralnych, jak i ocenie muskulatury celem weryfikacji możliwych upośledzeń nerwowych. Neurolog z kliniki sprawdzi także sposób reagowania zwierzęcia na bodźce zewnętrzne (tzw. badanie odruchów rdzeniowych).
Jeżeli zaobserwowałeś/aś u swojego zwierzęcia domowego (nie tylko psa lub kota) specyficzne problemy ruchowe i/lub poznawcze, koniecznie skontaktuj się z rekomendowanym ośrodkiem. Weterynarz neurolog zweryfikuje naturę problemu i zaproponuje odpowiednią kurację. W wielu przypadkach jest ona w stanie przedłużyć życie naszym zwierzakom nawet o wiele długich lat!
Artykuł partnera