Kto odpowiada za epidemię otyłości wśród zwierząt?

Londyn, 28 lutego 2008 – Ponad stu lekarzy weterynarii, szefów organizacji działających na rzecz zwierząt, profesorów medycyny weterynaryjnej i dziennikarzy z krajów europejskich przybyło do Londynu, aby wziąć udział w European Weight Management Conference, zorganizowanej przez Hill’s Pet Nutrition. Eksperci ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt omawiali różne aspekty problemu zwierzęcej otyłości. Zastanawiali się również, jakimi metodami zwalczać tę europejską epidemię i jak zachęcać właścicieli zwierząt do rozpoczęcia przemyślanego programu odchudzania zwierzęcia.

Mark Evans, Główny Specjalista ds. Weterynaryjnych angielskiego Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA), a zarazem ekspert z 20-letnim doświadczeniem, rozpoczął konferencję od wskazania, z jak istotnym problemem mamy obecnie do czynienia. Z badań wynika, że ponad 50% zwierząt domowych w Europie ma nadwagę , a zjawisko to narastało równolegle ze zjawiskiem coraz powszechniejszej otyłości wśród ludzi. Badania dowodzą też wyraźnego związku między nadwagą zwierzęcia a nadwagą jego właściciela. Jak stwierdza Susan Rogers (specjalista międzynarodowych badań rynku), otyli ludzie zwykle nie potrafią właściwie ocenić wagi – zarówno swojej, jak i swojego zwierzęcia, a także nie są świadomi, jakie ryzyko dla zdrowia zwierzęcia niesie kilka dodatkowych kilogramów.

 Aby ograniczyć epidemię zwierzęcej otyłości, należy przede wszystkim zachęcać lekarzy weterynarii i personel klinik weterynaryjnych do szczerej i uczciwej rozmowy z właścicielem zwierzęcia. Wielu właścicieli nie akceptuje faktu, że ich zwierzę waży zbyt wiele, tymczasem lekarze w większości niechętnie poruszają ten problem przy właścicielach zwierząt, w obawie, że zostanie to źle odebrane. 74% uczestników konferencji sądzi, że kluczową rolę odgrywa tu zalecenie lekarza weterynarii: właściciele otyłych zwierząt nie rozpoczynają diety, o ile nie dostaną wyraźnego wskazania w klinice weterynaryjnej. Według 99% uczestników, właściciel powinien dostać czytelne instrukcje, jak karmić zwierzę i jaką zastosować formę aktywności fizycznej, aby zwierzę osiągnęło idealny poziom masy ciała.

 Otyłość oznacza dla zwierzęcia znaczny wzrost ryzyka zachorowania na wiele chorób. 96% uczestników konferencji sądzi, że najpoważniejszą konsekwencją jest przedwczesna śmierć zwierzęcia. Badania wskazują, że życie psa z nadwagą jest krótsze o przynajmniej 2 lata – co przekłada się na skrócenie życia człowieka o 15 lat. U zwierząt z nadwagą częściej stwierdza się zapalenie stawów, cukrzycę, zapalenie trzustki, chorobę serca, chorobę nowotworową, problemy z poruszaniem się, a także problemy z zachowaniem.

 Osoby, które doświadczyły bycia na diecie wiedzą, jak trudna jest zmiana nawyków żywieniowych, a jednocześnie jak ważna dla skutecznego i trwałego spadku wagi. To samo dotyczy psów i kotów. Według Caroline Back (BVetMed), ludzie uwielbiają karmić swoje zwierzęta – karmiąc, dają wyraz swojej miłości. Dieta wydaje się postępowaniem okrutnym, pozbawianiem zwierzęcia czegoś, na co zasługuje. Ponieważ zwierzęta na diecie robią wrażenie nieszczęśliwych, właściciele obawiają się, że stracą ich miłość. Aby więc stłumić przykre odczucia i złagodzić trudny proces zmiany nawyków, właścicieli zwierząt należy motywować i dodatkowo wspierać. Jest to kolejny argument na rzecz otwartej i przyjaznej komunikacji właściciela, lekarza weterynarii i personelu kliniki.

 Dane przedstawione na konferencji pokazują jasno, że do rozwiązania najpoważniejszego dziś problemu zdrowotnego zwierząt domowych – otyłości, potrzeba edukacji właścicieli zwierząt i natychmiastowych działań. Przychodnie weterynaryjne mają do odegrania istotną rolę: ostrzegania właścicieli, że ich zwierzęta przybierają na wadze. Należy zachęcać właścicieli, by regularnie ważyli zwierzę i radzili się lekarza weterynarii, jak kontrolować jego masę ciała. Pozwoli to właścicielom psów i kotów cieszyć się długim i zdrowym życiem swoich zwierząt. Nick Blayney, Prezes British Veterinary Association (BVA), podkreśla, jak ważna jest ścisła współpraca właściciela zwierzęcia z personelem kliniki weterynaryjnej.

 Otyłość jest chorobą – jednak chorobą, której można skutecznie zapobiegać, którą można poddać kontroli i leczeniu, o czym powinni pamiętać właściciele zwierząt, troszczący się o zdrowie swoich podopiecznych. Zapobieganie chorobie, dostrzeganie w porę ryzyka wpisuje się w prozdrowotne przesłanie Hill’s Pet Nutrition.

 Informacje dodatkowe:
 Hill’s Pet Nutrition prowadzi program wsparcia dla właścicieli zwierząt, oferujący informacje o wszystkich aspektach procesu odchudzania (www.hillspetweightloss.co.uk), zawiera też przelicznik wagi, przekładający wartości dotyczące zwierząt na wartości dotyczące ludzi.

 Hill’s Pet Nutrition produkuje kompletną gamę karm dla zwierząt, m.in. Prescription Diet Canine r/d, niskokaloryczny pokarm z wysoką zawartością włókna pokarmowego, który wspomaga odchudzanie bez utraty masy mięśniowej, co zapewnia bezpieczną i zdrową utratę wagi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie