Kremacja zwierząt – legalny pochówek czworonogiego przyjaciela

Pies, kot, królik czy żółw dla wielu z nas jest pełnoprawnym członkiem rodziny. Wiernym przyjacielem i towarzyszem codziennych rozterek i zabaw. Niestety jednak moment wiecznej rozłąki, to trudny czas, który czeka każdą parę wiernych przyjaciół. Tak wartościowa, głęboka i bezinteresowna przyjaźń powinna zostać godnie upamiętniona. Dlatego dziś postanowiliśmy poruszyć trudny temat pochówku czworonoga.

Jak pochować kota, psa lub inne zwierzęta domowe?

Martwego zwierzęcia nie wolno zakopywać w miejscu do tego niewyznaczonym. Zwłoki przed zakopaniem należy skremować w zakładzie oferującym tego typu usługi. Za zakopanie zwłok domowego pupila przewidziany jest mandat o wysokości do tysiąca 1000 zł lub kara grzywny do 5000 złotych. W tym miejscu chcielibyśmy przytoczyć argumenty, które naszym zdaniem są dużo bardziej przekonujące niż wyżej wymienione kary pieniężne. 

  • W zwłokach martwego zwierzęcia wciąż namnażają się bakterie. Dlatego zwłoki zwierzęcia domowego zakopane płytko pod ziemią stwarzają zagrożenie bakteriologiczne dla innych zwierząt. 
  • Jeśli nasz pupil cierpiał na chorobę wirusową – to istnieje wysokie ryzyko, że zapadnie na nią kolejne zwierzę mające kontakt ze zwłokami.
  • Jeżeli zakopany pies lub kot został uśpiony, to Penobarbital sodu podawany przy uśpieniu zwierzęcia pozostanie jeszcze przez kilka miesięcy w jego organizmie. Stwarza to śmiertelne zagrożenie dla kolejnego zwierzaka.
  • Nie jesteśmy w stanie ocenić, czy głębokość, na której zakopaliśmy zwłoki czworonoga, jest wystarczająca, by nie odkopał go żaden inny zwierzak. Większość zwierząt ma dużo lepszy węch niż ludzie. Z łatwością są w stanie wyczuć padlinę pochowaną na głębokości nieprzekraczającej metra. Oczywiście, możemy wynająć koparkę lub poświęcić kilka godzin na wykopanie dziury o głębokości 2,5 m (czyli takiej, na jakiej chowa się zwłoki ludzkie) – jednak koszta czasu i energii oraz ewentualnych mandatów wielokrotnie przekraczają koszt kremacji pupila (ok. 400-1000zł).
  • Nielegalny pochówek to nie jest godne pożegnanie.

Kremacja zwierząt – kto świadczy takie usługi w Szczecinie?

Jedną z firm świadczących tego typu usługi jest Pamiętaj o Mnie. Firma współpracuje z klientami indywidualnymi i gabinetami weterynaryjnymi w całym kraju, a jej misją jest zapewnienie godnego pochówku wszystkim czworonogom. Koszt kremacji uzależniony jest od wagi kremowanego zwierzęcia oraz od tego, czy zdecydujemy się na kremację zbiorową, czy indywidualną. W wypadku tej pierwszej pupil zostaje spopielony wraz z ciałami innych zwierząt, w wypadku drugiej pies lub kot zostanie skremowany w piecu pojedynczo. Opiekun ma możliwość zamówienia nagrania dokumentującego cały proces kremacji.

Co dzieje się z prochami zwierzaka?

Prochy zostają przekazane opiekunowi wraz z pamiątkowym odciskiem łapy. Może je zachować w formie relikwii – kryształu lub złożyć je w urnie i pogrzebać na cmentarzu dla zwierząt. Jesteśmy świadomi trudu, jaki przeżywa opiekun w tych trudnych chwilach. Więc w pierwszej kolejności polecamy skontaktować się z firmą taką jak wspomniana wyżej Pamiętaj o Mnie, celem zamówienia usługi kremacji. Osoby pracujące w takich firmach potrafią subtelnie i z wyrozumiałością nakreślić dalsze możliwości pochówku.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.