Koszt utrzymania psa

Marzysz o czworonożnym przyjacielu? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie bądź adopcji psa, powinieneś zastanowić się, czy stać Cię na utrzymanie – bądź co bądź – kolejnego członka rodziny. Pies to nie tylko radość ze wspólnej zabawy i spacerów, ale też masa obowiązków oraz opłat. Postanowiliśmy skalkulować ile tak naprawdę kosztuje czworonóg.

Pies z hodowli, czy ze schroniska?

Pierwszy wydatek, na jaki musisz się przygotować, to koszt zakupu psa. Rasowy przyjaciel domu może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Absolutnie odradzamy kupowanie pupila za pośrednictwem internetowych portali aukcyjnych, czy też innych, niepewnych źródeł. Najlepiej zdecydować się na zakup psa z rodowodem, pochodzącego z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym. To właśnie na stronach internetowych ZK można znaleźć informacje o rzetelnych hodowcach. Jeżeli natomiast nie zależy Ci na konkretnej rasie, możesz wybrać się do pobliskiego schroniska dla zwierząt i adoptować pupila. W zależności od zasad obowiązujących w danej placówce, adopcja może być bezpłatna lub kosztować do kilkudziesięciu złotych. Wiele schronisk, za przekazanie pieska nowym właścicielom, pobiera po prostu wolne datki.

Wyprawka dla pupila

Zanim zwierzak trafi do Twojego domu, warto przygotować się na jego obecność i zaopatrzyć w podstawowe akcesoria. Niezbędne będzie posłanie dla psa. Na legowisko wydasz od 20 do 200 złotych. Kolejna rzecz, to miski na jedzenie oraz wodę w cenie od 10 do 25 złotych za sztukę. Jeżeli planujesz zabierać przyjaciela domu na spacery, to koniecznie zaopatrz się w smycz lub specjalne szelki, obrożę oraz kaganiec. Smycz to koszt rzędu od 5 do 150 złotych. Cena zależy od materiału, z jakiego jest wykonana oraz zastosowanej technologii. Najdroższe są smycze ze zwijaną taśmą, które umożliwiają zwierzakowi swobodne oddalenia się od właściciela na odległość do 5 metrów. Podobnie sprawa się ma z obrożami. Najtańsze modele kosztują około 15 złotych. Elektryczne obroże, wyposażone w lokalizator psa, to wydatek nawet do 1500 złotych. Szelki kosztują od 15 do 150 złotych, a kaganiec kupisz już za 20 złotych (oczywiście wzmacniane modele dla dużych psów osiągają cenę nawet 300 złotych).

Dodatkowe akcesoria, na których zakup możesz zdecydować się w drugiej kolejności, to przyrządy do szczotkowania sierści, mycia zębów i dziąseł oraz obcinaczki do pazurów. W tym przypadku przygotuj się na koszt pomiędzy 100 a 200 złotych.

Twój czworonóg z pewnością będzie skory do zabawy. Żeby zapewnić mu ruch, aktywność i sporą dawkę radości, możesz zakupić specjalne zabawki dla psa. Ich wybór jest bardzo duży a ceny wahają się od kilku do 100 złotych.

Obowiązkowa opieka weterynaryjna

Kupując psa musisz również pamiętać, że jest to istota żywa a nie zabawka. Twój pupil będzie więc wymagał regularnych wizyt u weterynarza oraz wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych. Jeśli nabyłeś szczeniaka, czekają go trzy serie szczepień przeciwko nosówce i parwowirozie (40-50 złotych) oraz szczepienie przeciwko wściekliźnie (30 złotych). Warto również sprawdzić czy czworonóg został odrobaczony (koszt odrobaczenia do kilkunastu złotych). Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowe, a właściciel psa, który nie dopełnił tego obowiązku, może zostać ukarany grzywną w wysokości 500 złotych. Pozostałe dwie szczepionki są zalecane przez weterynarzy.

Ile kosztuje wykarmienie psa?

Poza opieką weterynaryjną i obowiązkiem corocznego szczepienia przeciwko wściekliźnie, większość powyższych kosztów ma charakter jednorazowy. Oczywiście akcesoria zużywają się, ale wystarczy je wymieniać co 2-4 lata (chyba, że trafimy na zapalonego miłośnika konsumowania własnego legowiska lub pożeracza zabawek). Koniecznie musimy jednak przygotować się na koszty stałe takie, jak na przykład zakup karmy lub składników posiłków dla psa. Zależeć będą one od gabarytów naszego czworonoga. Większe psy zjadają około 600 g suchej karmy dziennie. Trzydziestokilowe opakowanie w tym przypadku wystarcza na około 2 miesiące. Koszt dobrej jakości karmy to około 200 złotych. Jeżeli chcemy dodatkowo podawać pieskowi „mięsną”, mokrą karmę z puszki, to koszt 800-gramowego opakowania wynosi około 15 złotych. Większemu pupilowi puszka wystarczy maksymalnie na 2-3 posiłki, co daje koszt 150 złotych miesięcznie przyjmując, że psiak będzie ją jadł raz dziennie. Oczywiście możemy również zrezygnować z kupowania gotowej karmy i przygotowywać posiłki samodzielnie. Wówczas musimy jednak zadbać, żeby ich składniki odpowiadały zapotrzebowaniu czworonoga na składniki odżywcze.

Podsumowując, jeśli zakupy dla naszego pupila będziemy robić bardzo oszczędnie, minimalny koszt przyjęcia pod swój dach czworonożnego domownika, to około 320 złotych (nie wliczając ceny zakupu psa). Do tego musimy jeszcze doliczyć koszty stałe takie, jak chociażby wyżywienie pieska, czyli około 150-200 złotych miesięcznie.

Pożyczki pozabankowe na zakup pupila? Dlaczego nie!

Jeżeli nie stać Cię na zakup wymarzonego psa lub koszty jego utrzymania, z pomocą przyjdą Ci pożyczki pozabankowe na proficredit.pl. Dzięki rozłożeniu kwoty pożyczki na wygodne, comiesięczne raty, Twój budżet domowy nie odczuje dodatkowego obciążenia. Szeroką ofertę pożyczek pozabankowych znajdziesz w Internecie.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie