Kleszcze, mimo swoich niewielkich rozmiarów, są bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia psów. Te drobne pajęczaki, które mogą zaatakować naszego pupila dosłownie w każdym miejscu, mogą wywoływać wiele groźnych chorób i infekcji. Jak się przed nimi chronić?
Kleszcze występują na całym obszarze Polski. Ich pojawienie się ma charakter sezonowy i jest uzależnione głównie od temperatury i wilgotności powietrza. Największą aktywność kleszcze wykazują wiosną oraz latem, przez co w tych porach roku należy szczególnie chronić swojego pupila.
W naszym kraju występują trzy podstawowe gatunki kleszczy. Zazwyczaj pojawiają się na wysokości od 20 centymetrów do 1,5 metra, gdzie przyczepione do liści krzewów lub traw oczekują na żywiciela. Po ataku kleszcze szukają na ciele człowieka, psa czy kota najlepszego miejsca do żerowania, którym zwykle są okolice uszu, głowy, pach oraz klatki piersiowej.
Choroby wywoływane przez kleszcze
Do najbardziej znanych chorób przenoszonych przez kleszcze zalicza się przede wszystkim boreliozę. Choć zakażony nią zwierzak może przez lata pozostawać wyłącznie nosicielem choroby, nie zdradzając żadnych symptomów, borelioza może być bardzo groźna zarówno dla czworonogów, jak i dla ludzi. Najczęstsze objawy boreliozy u psa to problemy z nerkami, opuchlizna i bolesność stawów, trudności z poruszaniem się oraz zaburzenia pracy serca.
Inną chorobą wywoływaną przez kleszcze jest piroplazmoza zwana też babeszjozą. Objawy tej bardzo groźnej dla psów choroby występują po około 2-3 dniach od zakażenia. Wśród nich wymienia się silne przygnębienie, gorączkę, anemię, ciemny mocz oraz wiele innych raczej nietypowych objawów. Nieleczona piroplazmoza często kończy się śmiercią psa.
Kolejna choroba, na którą narażone są nie tylko psy, ale także koty, to hepatozoonoza. Do zakażenia dochodzi przez zjedzenie kleszczy przez próbujące je wyskubać zwierzę. Choroba ma charakter nawrotowy i objawia się głównie gorączką oraz problemami z nerkami.
Bardzo groźne, zarówno dla psów, kotów, jak i ludzi, jest również porażenie pokleszczowe. Choroba jest wynikiem ukąszenia przez kleszcza, który wprowadza w ten sposób toksyny do wnętrza organizmu. Porażenie może objawiać się trudnościami w poruszaniu czy połykaniu.
Chorobą przenoszoną przez kleszcze jest też ehrlichioza, wylęgająca się nawet do kilkunastu tygodni i mogąca dawać zróżnicowane objawy. Do najczęstszych zalicza się przygnębienie, gorączkę, obrzęk kończyn, niechęć do poruszania się i wybroczyny na błonach śluzowych. Warto jednak wiedzieć, że niektóre psy mogą pozostać bezobjawowymi nosicielami.
Dość powszechnym powikłaniem po ataku kleszczy są także ropne stany zapalne skóry. Rany często powstają także na skutek ciągłego drapania się zwierząt w miejscu wkłucia pasożyta.
Jak chronić psa przed kleszczami?
Do ataku kleszczy może dojść właściwie w każdym miejscu – parku, lesie czy nawet naszym własnym ogrodzie. Niestety pasożyty te atakują sprawnie oraz szybko, a ponadto są trudno dostrzegalne, więc znalezienie ich w gęstej sierści psa nie jest najprostszym zadaniem.
By uniknąć rozwoju jednej z groźnych chorób, sprawdzajmy skórę naszego pupila po każdym spacerze lub wycieczce. Dobrym pomysłem będzie także stosowanie środków i preparatów przeciw tym pasożytom – przykładowo w formie kropli lub obroży odstraszającej kleszcze.
Artykuł sponsorowany