Wysokiej jakości karmy dla psa i kota Dolina Noteci dostarczają pupilom niezbędnych składników odżywczych, a ponadto smakują czworonogom. Jak powinno wyglądać optymalne żywienie zwierząt domowych?
Każdy właściciel czworonożnego pupila chce dbać o jego zdrowie, wybierając odpowiednią karmę. Gotowanie na własną rękę jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że posiada się specjalistyczną wiedzę o potrzebach danej rasy zwierząt i dysponuje odpowiednią ilością czasu. Alternatywą jest podawanie im wysokiej jakości karm suchych i mokrych, np. Dolina Noteci.
Każdy właściciel czworonoga wie o tym, że właściwe żywienie, czyli podawanie karmy bogatej w białko, witaminy i związki mineralne jest podstawą zdrowia. Taką dietę należy wprowadzić już w pierwszych miesiącach życia szczeniaka. Zwiększy to prawdopodobieństwo uniknięcia poważnych chorób, w tym schorzeń układu sercowo-naczyniowego, kostno-szkieletowego, nadwagi oraz cukrzycy. Warto zaznaczyć, że wybór optymalnego jadłospisu uzależniony jest od wieku, rasy, zapotrzebowania na ruch i indywidualnych potrzeb czworonożnego domownika. Lekarze weterynarii zalecają, aby podawać wybrany pokarm długoterminowo. Jest to spowodowane faktem, że częste zmiany mogą zbytnio obciążać organizm psa, powodować biegunki lub niestrawność.
Od lat podkreśla się konieczność unikania niskobudżetowych karm, często reklamowanych w telewizji i prasie. Na ich etykietach można odczytać, że zawierają one niską ilość mięsa, często niewiadomego pochodzenia oraz dużą ilość tzw. „zapychaczy”, które nie mają żadnych wartości odżywczych. Najlepiej zaufać sprawdzonym i polecanym przez weterynarzy karm mokrych i suchych np. Dolina Noteci.
Najważniejsze w diecie psa są białko, tłuszcze, węglowodany, mikroelementy i witaminy. Ich obecność każdego dnia w pożywieniu dba o narządy wewnętrzne i dodaje energii. Głównym źródłem energii jest białko pochodzenia zwierzęcego. Mokre karmy dla psa powinny go zawierać ok. 70%, w tym najlepiej wołowiny, jagnięciny, wieprzowiny, podrobów i drobiu. Psu można podawać również ryby ze sprawdzonego źródła. Równie ważne są nienasycone kwasy tłuszczowe, które nie tylko wzmacniają układ odpornościowy, nadają blasku sierści, ale również są pomocne w rozpuszczaniu witamin A, D, E oraz K.
Koci domownicy są znani ze swojej wybredności. Ich właściciele wiedzą, że dość trudno im dogodzić. W przeciwieństwie do psów lubią zmiany smaków. Należy pamiętać, że są z natury drapieżnikami, które polują na małe gryzonie w naturze i nie jedzą wielu pokarmów typu zboża (wyjątkiem są trawy, które są pomocne w oczyszczaniu jelit). Dlatego też podstawę ich diety powinno stanowić białko zwierzęce. Koty muszą otrzymywać również dużą ilość tauryny, kwasu arachidonowego oraz witaminy A (zwierzęta te nie potrafią same syntetyzować tych substancji). Mruczkom podaje się najczęściej zarówno karmę suchą, jak i mokrą. Kotów nie wolno karmić jedzeniem przeznaczonym dla ludzi. Szczególnie niebezpieczne jest podawanie roślin cebulowych (są dla nich trujące), słodyczy oraz białek jaj. Wbrew panującym mitom, nie wolno dawać im także mleka, ponieważ zwierzęta te nie są w stanie rozłożyć laktozy, co grozi m.in. biegunkami, bólami brzucha i niestrawnością.
Informacja prasowa