Karmić psa przed czy po spacerze?

Jak prawidłowo karmić psa? Każdy właściciel czworonoga powinien znać kilka podstawowych zasad związanych z tą kwestią. Obejmują one nie tylko odpowiednio zbilansowane posiłki, ale również pory oraz częstotliwość ich podawania. Czy psa należy karmić przed, czy może po spacerze? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Znaczenie spaceru okiem psa

Wyprowadzanie psa na spacer jest obowiązkiem wynikającym z jego potrzeb fizjologicznych, których nie może załatwić w domu. Spacer ma jednak dla psa o wiele większe znaczenie. Przede wszystkim, sprawia zwierzęciu mnóstwo radości, zapewnia mu możliwość kontaktu z różnorodnymi bodźcami, a także dostarcza codzienną dawkę ruchu, co jest niezwykle ważne dla zdrowia czworonoga. Spacer jest również okazją do spędzenia czasu wyłącznie ze swoim właścicielem, co sprzyja pogłębianiu więzi pomiędzy psem, a jego opiekunem. 

Kiedy należy karmić psa – przed czy po spacerze?

Nie powinno się karmić psa tuż przed spacerem lub inną aktywnością fizyczną. Ma to uzasadnienie w postaci możliwych problemów ze strony układu pokarmowego. Pies po posiłku ma pełny żołądek i nie jest wskazane, aby wychodził na dłuższy spacer. Konsekwencją mogą być wymioty, zaparcia lub inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W niektórych przypadkach może również dojść do rozszerzenia oraz skrętu żołądka, co jest niebezpieczne dla zdrowia psa.

Kiedy bezpiecznie można wychodzić ze swoim psem po posiłku? Przede wszystkim należy zapewnić zwierzęciu czas na strawienie pokarmu. Przyjmuje się, że najlepiej jest odczekać minimum godzinę, a w przypadku ras, które mają predyspozycje do rozszerzania żołądka, nawet dłużej. Rasy szczególnie wrażliwe na tą dolegliwość to np. dog niemiecki, doberman, dog argentyński czy owczarek niemiecki.

Karmienie psa po spacerze

Po powrocie do domu ze spaceru, warto odczekać jeszcze około pół godziny, zanim poda się swemu czworonogowi posiłek. Pies po spacerze jest zmęczony, a jednocześnie rozemocjonowany, dlatego najlepiej zapewnić mu czas na chwilę odpoczynku i ochłonięcie. Dzięki temu układ pokarmowy będzie lepiej pracował, a pies uniknie dolegliwości ze strony żołądka.

Dla uniknięcia problemów z trawieniem, konieczne jest również zadbanie o prawidłową dietę swojego czworonoga. Odpowiednio zbilansowane, wartościowe posiłki mają fundamentalne znaczenie dla zdrowia psa i dostarczają mu kompleks składników odżywczych, które są niezbędne zarówno dla szczeniąt, jak i dla psów dorosłych oraz w starszym wieku. 

Sklep zoologiczny Psia Kość oferuje wysokiej jakości karmy, które możesz łatwo i szybko zamówić w internecie na https://sklep-psiakosc.pl/pl/c/Karmy/183. Kompleksowa oferta sklepu obejmuje szereg artykułów przeznaczonych dla psów, jak również innych zwierząt domowych. Asortyment opiera się na produktach renomowanych, uznanych na rynku marek specjalizujących się z branży zoologicznej. Wszystko, czego potrzebujesz dla swojego czworonoga, możesz znaleźć na https://sklep-psiakosc.pl w korzystnych cenach!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.