Karma junior dla psa – czym się charakteryzuje?

Oczywistym jest, że szczeniaki potrzebują zupełnie innego systemu żywienia, niż psy dorosłe. Istotna jest przy tym nie tylko kaloryczność, ale również rodzaj serwowanej im karmy. Czym charakteryzuje się specjalna karma junior dla psa? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Czego potrzebuje szczeniak?

W okresie wzrostu psy wykazują bardzo wysokie zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko oraz określone składniki energetyczne. Właśnie dlatego te elementy powinny znaleźć się w dedykowanej im karmie w odpowiednich proporcjach. W zależności od aktualnej fazy wzrostu należy psu dostarczyć adekwatnej ilości składników mineralnych oraz witamin. Dzięki temu zadbamy o prawidłowy rozwój naszego pupila. Zapewnimy mu dobry start. W przyszłości nie będzie zatem zapadał na różnorodne choroby i groźne schorzenia. Uchronimy go w szczególności przed dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, krążenia, a także układu moczowego.

Co powinna zawierać karma dla psa juniora?

To, co wyróżnia karmę junior dla psa to jej wyjątkowy skład. Znajdziesz w niej przede wszystkim pełnowartościowe i łatwostrawne białko. Ono odgrywa kluczową rolę w procesie wzrostu. Warto też stawiać na karmy bazujące na cielęcinie. Mięso i surowce pochodzące z tego gatunku mięsa są bowiem cennym źródłem lizyny, tryptofanu i leucyny. Ponadto tego typu karma junior dla psa zawiera miedź, cynk oraz witaminy. Specjalistyczne karmy dla szczeniaków skonstruowane są w taki sposób, by pokrywać dzienne zapotrzebowanie psa na wszystkie składniki odżywcze. Doskonałym komponentem jest też olej z łososia. On z kolei stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodzin n-3 i n-6, które wspierają naturalną odporność oraz poprawiają funkcjonowanie układu trawiennego. Niektóre karmy mają też w swoim składzie dodatki roślinne, warzywne i owocowe. Jako przykład można wskazać chociażby borówkę amerykańską i żurawinę – bogate w witaminy, a także tymianek – wpływający na zwiększenie atrakcyjności sensorycznej karmy.

Jak czytać skład karmy junior dla psa?

Karma junior dla psa powinna też zawierać odpowiedni udział procentowy mięsa. Wysokiej jakości produkty mają w swoim składzie nawet 60-70 procent mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Warto też zwrócić uwagę czy karma zawiera jakiekolwiek sztuczne dodatki. Należy wystrzegać się wszelkich barwników, konserwantów, spulchniaczy, polepszaczy smaku oraz innych nienaturalnych komponentów. Być może sprawią, że pies wręcz rzuci się na jedzenie, pochłaniając je w kilka sekund, ale na pewno nie wpłynie to pozytywnie na ich zdrowie. Warto pamiętać o tym, że ludzie też chętnie sięgają po chipsy albo pączki, ale tak naprawdę są to wyłącznie puste kalorie.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.