Karma dla psa - jak dobrać właściwy rodzaj karmy w zależności od wieku i rady psa?

To, czym żywią się nasze psy, ma bezpośredni wpływ na ich zdrowie, dlatego każdy właściciel czworonoga chce, by jego pupil odżywiał się prawidłowo.

Duża ilość różnych rodzajów karm nie ułatwia podjęcia odpowiedniej decyzji. Wybierając karmę dla psa, powinniśmy skupić się na kilku szczegółach, które ułatwią dopasowanie karmy, do naszego psa. Czym różni się karma sucha od karmy mokrej, a także czy wiek i rasa psa wpływa na rodzaj wybieranej karmy?

Karma sucha, czy karma mokra? Poznaj rodzaje karmy

Psia karma powinna dostarczać naszemu czworonogowi szereg składników odżywczych. Gotowe karmy są niewątpliwie najwygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymagają od właściciela codziennego bilansowania posiłku dla psa. Co więcej, jeżeli przygotowuje się jedzenie dla psa samodzielnie, to nie ma się całkowitej pewności, czy dostarczana jest psu wystarczająca ilość wszystkich niezbędnych składników i aminokwasów. Właśnie dlatego gotowe karmy, są dziś tak popularne. Oczywiście karmy dla psów różnią się od siebie jakością i składem. Pierwszą i zasadniczą kwestią jest wybór pomiędzy karmą suchą i mokrą.

Mokra karma zawiera w sobie dużo wody, dzięki czemu nawadnia organizm naszego psa. Dodatkowym atutem karmy tego rodzaju jest jej intensywny zapach, który dla wielu psów jest istną zachętą do jedzenia. Karma mokra jest mniej kaloryczna, niż jej suchy odpowiednik, dlatego nasz pupil może zjeść jej większą ilość.
Karma sucha jest bardziej kaloryczna, przez co pies może zjeść jej mniej. Ten rodzaj karmy charakteryzuje się bardzo małą wilgotnością, dlatego przy stosowaniu suchej karmy, pies powinien mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody. W przeciwnym razie może on nabawić się problemów z nerkami, gdyż karma nie wspomaga dostarczania mu wystarczającej ilości wody.

Czy rasa i wiek psa mają znaczenie przy wyborze karmy?

Rasa i wiek mają zasadnicze znaczenie podczas doboru odpowiedniej karmy dla psa. Spowodowane jest to całkowicie odmiennym zapotrzebowaniem przez różne rasy psów. Dla przykładu rasy, które znane są ze swojego energicznego charakteru, będą potrzebowały karmy bardziej kalorycznej, ponieważ podczas codziennej aktywności spalają mnóstwo kalorii. Psy ras małych mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne, dlatego karma z dużą ilością kalorii byłaby dla nich zdecydowanie nie wskazana, ponieważ powodowałaby otyłość. To samo dotyczy także wieku psa, gdyż szczeniaki mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, niż psy dorosłe. Co więcej, karmy dla szczeniaków charakteryzują się także tym, że mają drobniejsze fragmenty, dzięki czemu młode psy są w stanie swobodnie je jeść. Coraz bardziej stają się popularne także karmy holistyczne, które zapewniają psom wszystkie niezbędne składniki. Doskonałym przykładem może być karma dla psa Petvita.

Żywienie naszych psów jest niezwykle ważne, ponieważ od tego, co jedzą, zależy ich zdrowie i dobra kondycja. Dlatego pamiętajmy, by kupować naszym pupilom karmę najlepszej jakości. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie