Kąpiel psa może być wyzwaniem nie tylko dla właściciela, ale też jego pupila. Dlatego należy starać się wypracować u zwierzęcia pozytywne skojarzenia. Nagradzać smakołykami za spokojne zachowanie w łazience, i stopniowo oswajać – z otoczeniem, szumem wody, na początku zmoczyć tylko łapy, nagradzać za dobre zachowanie, a potem zamoczyć kolejne części ciała psa. Należy zwrócić uwagę, żeby zwierzę się nie przestraszyło i nie nabyło negatywnych skojarzeń. Te zabiegi powinny pomóc w przyzwyczajaniu zwierzęcia do kąpieli.
Częstotliwość kąpieli jest uzależniona od wielu czynników. Pogoda wiążąca się z błotnistymi ścieżkami, czy tarzanie się psa w różnych znaleziskach ,zwiększa częstotliwość kąpieli. Tak samo psy długowłose czy psy ze schorzeniami skóry, które korzystają z szamponów leczniczych, wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku zszarzenia sierści, na przykład wskutek silnego słońca, dobrze sięgnąć po szampon intensyfikujący barwę sierści.
Właściwy szampon powinien nie tylko przywrócić czystość, ale też nawilżać i uelastycznić skórę i sierść. Wybór szamponu jest ważny, ponieważ powinien być odpowiedni do kondycji i rodzaju włosa. Dobrze też używać odżywki, która regeneruje skórę i sierść. Zanim dobierzemy odpowiedni szampon, należy się przyjrzeć dokładnie sierści i skórze zwierzęcia. Jeśli jest zdrowa, środki dobieramy zgodnie z rodzajem sierści. Szampony dla dorosłych psów kupujemy po całkowitej wymianie włosa, czyli w wieku około 6-9 miesiąca. Młode psy kąpiemy w szamponie dla szczeniąt. Przeważnie szczenięta są powierzchownie zabrudzone, dlatego wystarczy im jedno mycie.
Głównym zadaniem szamponu jest przywrócenie czystości, nie zatracając przy tym charakterystycznej dla danej rasy tekstury owłosienia. I tak szampon dla psów długowłosych powinien spowodować, że włos będzie miękki i jedwabisty, szampon dla psów szorstkowłosych nie powinien zmiękczyć szorstkiej sierści charakterystycznej dla danej rasy. Jeśli sierść jest przesuszona lub zniszczona, należy wybrać szampon bogaty w składniki pomagające w odbudowie włosa. Jeżeli pies ma skłonności do alergii, należy zaopatrzyć się w szampon hypoalergiczny, dobrzej jest też kąpać go częściej niż psy, które nie mają takiej skłonności.
Przy wyborze odpowiedniego szamponu może pomóc portal aladi.pl, gdzie wchodzą w zakładkę akcesoria i można wyszukać poszukiwanego produktu lub bezpośrednio w wyszukiwarce poszukać interesujących psich produktów. Portal umożliwia zestawienie produktów różnych producentów, co ułatwi wybranie najlepszego szamponu dla naszego psa.
Artykuł przygotowali specjaliści z aladi.pl
Artykuł partnera