Jakie są cechy najlepszej karmy dla kota?

Nie zawsze jako posiadacz kota zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo ważna jest odpowiednia karma w diecie małego podopiecznego. Bo przecież gdy takie maleństwo ląduje w domu, ostatnią myślą, która przychodzi do głowy jest znalezienie odpowiedniego sklepu zoologicznego online, w który możesz kupić jedzenie wyjątkowej jakości. Przeważnie myślisz najpierw o odpowiednim imieniu, wizycie u weterynarza i obowiązkowych szczepieniach. To oczywiście ważne, lecz równie ważne jest zdrowie Twojego pupila.

Gdy dopiero zaczynasz przygodę z kocim jedzeniem, zastanawiasz się pewnie, którą karmę wybrać. Sucha? Mokra? A może szeroko polecana nowość, czyli BARF? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze pokarmu, czym się kierować i jaka karma będzie w efekcie najlepsza.

Popularne karmy suche

Te karmy dostępne są w każdym sklepie zoologicznym, ale nie są najzdrowsze dla kota. A wszystko to przez fakt, że koty dość niechętnie piją wodę. Co za tym idzie, sucha karma negatywnie wpływa na ich układ moczowy.

Jak z tego wybrnąć? Wystarczy dywersyfikować serwowanie karmy. Naprzemiennie podawaj swojemu pupilowi karmę suchą i mokrą. Pamiętaj, by wybierać karmę o jak najwyższej procentowej zawartości mięsa.

Dlaczego mokra karma?

Mokre karmy to wszystko, co najlepsze dla pupila. Zarówno jeśli chodzi o zapotrzebowanie kaloryczne, jak i konsystencję. Takie jedzenie ma w sobie dużo mięsa, dużo wody, a to świetna wiadomość w świetle powyżej przedstawionych informacji o niechęci kotów do picia wody z miski. 

Dodając do mokrej karmy odrobinę wody, zupełnie eliminujesz ryzyko odwodnienia. Mokre karmy posiadają też w składzie mało węglowodanów, które nie są niezbędne w diecie kota.

Karmy premium dla troskliwych właścicieli

Ich adresatem są Ci właściciele, którzy lubią zadbać o swoich podopiecznych. To karmy pieczołowicie skomponowane, pomagające w rozwoju kota na różnych etapach jego życia. Mają one najczęściej składniki o niezwykle wysokiej przyswajalności i stały skład.

Nowość na rynku karm - BARF

Ta nowoczesna dieta dla kota opiera się na podawaniu małemu milusińskiemu wyłącznie takiego pokarmu, które może on spotkać w swoim naturalnym otoczeniu. Oczywiście,  żywienie tego typu wiąże się z zupełnie nowym podejście do karmienia kota, ponieważ od tej pory wszystkie potrawy przygotowujesz samodzielnie.

BARF to jedzenie oparte na surowym mięsie oraz roślinach. Wymaga dużej wiedzy o odżywianiu oraz poświęcenia sporej ilości czasu na zgłębienie jej tajników. Ale dzięki temu uczysz się komponować dietę i podawać swojemu kotu spersonalizowane posiłki.

Podawanie karmy o określonych porach

Oprócz samej karmy bardzo istotny jest sam rytm dnia kota. Powszechnie wiadomo, że koty to zdobywcy, więc stały dostęp do jedzenia wyrządzi im tylko krzywdę. To spowoduje, podjadanie, przybranie na wadze, utratę głodu i przejadanie się.

Jak tego uniknąć? Karm kota 2 razy dziennie, w takich samych porach. A wszystkie smakołyki podawaj w umiarkowanej ilości.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.