Jakie legowiska będą odpowiednie dla dużych psów?

Różnorodność akcesoriów dla zwierząt domowych bardzo często skłania właścicieli do szukania tych dodatków, które będą pasowały do aranżacji wnętrza. Tymczasem pod uwagę należy wziąć przede wszystkim komfort czworonoga. Zwłaszcza w przypadku wyboru legowiska dla dużego psa. Przeczytaj i zobacz, jakie będzie najlepsze dla pupila, który waży ponad 40 kilogramów. Okazuje się bowiem, że przemyślany wybór to nie tylko kwestia wygody zwierzęcia.

Dlaczego legowiska dla psów stanowią podstawę wyprawki dla czworonoga?

Legowiska dla psów wciąż budzą pewne kontrowersje. Wielu właścicieli czworonogów jest zdania, że zakup takiego akcesorium jest zbędny, a pies  może zająć miejsce na dywanie albo w fotelu. Warto jednak pamiętać, że funkcją legowiska nie jest wyłącznie zapewnienie pupilowi odpowiedniego miejsca do spania. Jego obecność pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne czworonoga, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i może pełnić funkcję dyscyplinującą.  

Legowiska dla psów – jakie rodzaje poleca się dużym rasom?

O popularności, jaką cieszą legowiska dla psów, świadczy duży wybór ich rodzajów. Dobre sklepy zoologiczne proponują m.in. kanapy, klasyczne legowiska w rozmiarach odpowiednich dla małych, średnich i dużych ras, a także – wodoodporne legowiska dla psów i legowiska ortopedyczne. Psom dużych ras (m.in. owczarkom niemieckim, labradorom i bokserom) poleca się kanapy i legowiska w rozmiarach L (100 x 70 cm) i XL (120 x 80 cm). 

Legowiska dla dużych psów – kanapy 

Kanapy, nazywane również sofami dla psów, to rodzaj legowiska adresowanego do dużych ras. Charakterystyczny kształt ma ogromny wpływ na komfort czworonoga, konstrukcja natomiast decyduje o zwiększonej stabilności posłania. Chociaż taki rodzaj legowiska zajmuje nieco więcej miejsca, niż klasyczny materac, doskonale sprawdza się w przypadku psów o większej masie ciała. Jego niewątpliwą zaletą jest także sposób wykończenia. Popularne kanapy najczęściej wykonuje się z wytrzymałej tkaniny obiciowej. Do najczęściej wykorzystywanych należą tkaniny odporne na tarcie (na sucho i na mokro), oddychające i wykazujące dużą odporność na wilgoć. 

Legowiska dla dużych psów – klasyczne materace w rozmiarach L i XL

Klasyczne materace, to legowiska dla psów dużych ras, odpowiednie do mniejszych przestrzeni. Zajmują nieco mniej miejsca niż stylowe kanapy, jednocześnie zapewniając zwierzęciu potrzebny komfort. Podobnie jak sofy, materace także spełniają przypisane posłaniu funkcje. Wybierając ten rodzaj legowiska, warto zwrócić uwagę na sposób i jakość wykonania. W produktach dobrej jakości pianka znajduje się w specjalnym, wodoodpornym pokrowcu zapinanym na zamek. Może on być ściągany i prany. Zaletą takich modeli jest obecność wytrzymałego obszycia, które zapobiega strzępieniu się krawędzi. 

Ortopedyczne legowiska dla psów – czy są odpowiednie dla dużych ras?

Psy dużych ras, starsze lub zmagające się z dolegliwościami ze strony układu kostnego, mogą korzystać z legowisk ortopedycznych. Materace wypełnione specjalistyczną pianką Visco Memory są bowiem dostępne w takiej samej rozmiarówce, jak klasyczne legowiska dla psów. W przypadku pupila o wadze przekraczającej 40 kilogramów należy zatem wybrać posłanie w rozmiarze L lub XL, zależnie od jego wzrostu i długości. Dobre materace ortopedyczne, podobnie jak klasyczne charakteryzują się ogromną funkcjonalnością. Takie legowisko nie tylko dopasowuje się do ciała zwierzęcia i powraca do pierwotnego kształtu. Jest także odporne na ścieranie, a wykorzystana tkanina obiciowa zapewnia stałą cyrkulację powietrza. 

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie