Jaka karma dla psa sprawdzi się najlepiej?

Dobrze wybrana karma może sprawić, że twój pies będzie aktywny i wesoły, jego sierść będzie błyszczeć, będzie się mógł cieszyć dobrym apetytem i właściwą wagą. Każdy producent oczywiście to wszystko obiecuje - ale ile w tym jest prawdy? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą karmę dla ukochanego psiaka.

Karmy dla psów - czy jakaś jest najlepsza?

Karma karmie nie musi być równa. Wciąż jedzenie dla zwierząt nie jest tak dobrze kontrolowane jak to dla ludzi, dlatego nieuczciwi producenci mogą stosować sztuczne dodatki czy niskiej jakości wypełniacze. By się przed tym ustrzec ZAWSZE dokładnie czytaj skład kupowanej karmy. Podstawowe potrzeby żywieniowe są bardzo podobne u każdego psa, można więc porównywać pokarmy pod kątem zawartości składników odżywczych. 

Dobrej jakości karmy dla psa powinny posiadać wysoki procent białka (pochodzącego z wysokiej jakości źródła) oraz średnią lub małą ilość węglowodanów i ziaren. Mięso powinno być na pierwszym miejscu listy składników (ewentualnie mięso zmielone, czyli mączka mięsna lub rybna), a najlepiej jeśli na pierwszych trzech miejscach. Jeśli w pierwszej piątce przeważają zboża, karma nie będzie dobrym wyborem.

W składzie na pewno nie powinniśmy znaleźć żadnych podejrzanych czy kontrowersyjnych składników, w tym sztucznych konserwantów, aromatów ani barwników. Wystrzegaj się karm, na których opakowaniach nie potrafisz znaleźć informacji na temat lokalizacji produkcji.

Jaka karma dla psa po sterylizacji?

Tak jak wyżej wspomnieliśmy, ogólnie podstawowe potrzeby żywieniowe psiaków są podobne - jednak z szczególną troską należy wybierać karmę dla psa po sterylizacji (czy też kastracji).

Najczęściej zabiegu dokonuje się tuż po osiągnięciu przez zwierzaka dojrzałości, co oznacza że kończy się okres intensywnego wzrostu. Nagle naturalnie zmniejszają się potrzeby energetyczne psiaka, a po sterylizacji zmniejsza się działanie hormonów płciowych - a co za tym idzie, potrzeby energetyczne jeszcze spadają. Jeśli nie zmienimy w tym momencie sposobu żywienia zwierzaka, ryzykujemy (a właściwie ryzyko graniczy z pewnością...), że pupil sporo utyje.

W żywieniu psa po sterylizacji najważniejsze jest, aby nie przekarmiać zwierzaka. Jeśli chodzi o karmy, to na rynku dostępne są specjalne pokarmy dla zwierząt po sterylizacji. Mają one obniżoną kaloryczność, co pozwala na podawanie takiej samej ilości jedzenia co wcześniej bez obawy o dodatkowe kilogramy u psa.

Jaka karma dla psa alergika?

Kolejnym wyzwaniem żywieniowym jest pies-alergik. Czytanie etykiet i składu podawanego jedzenia jest w takim przypadku więcej niż koniecznością! Nie istnieją lekarstwa na alergie pokarmowe u psiaków, trzeba więc eliminować alergeny z podawanego jedzenia.

Najczęściej psiaki są wrażliwe na dwa czynniki: białko zbożowe lub białko drobiowe. Dobrym rozwiązaniem dla psa alergika jest podawanie mu karmy hypoalergicznej, która najczęściej składa się z jednego rodzaju białka (zwierzęcego lub hydrolizowanego).

Jaka karma dla psa z alergią skórną?

W leczeniu alergii skórnych jest w stanie pomóc żywienie, właściwe dla potrzeb organizmu zwierzaka. Może koić podrażnioną skórę, może też pomóc w diagnozie przyczyny problemu.

Jednak aby karma mogła pomóc, musi być odpowiednio dopasowana! W zakresie jej składu na pewno doradzi ci weterynarz, dobierając potrzebne dla zdrowia skóry twojego zwierzaka składniki pokarmowe oraz odżywcze.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie