Jak znaleźć dobrego weterynarza?

Właśnie zostałeś właścicielem psa? Teraz przyszedł czas, aby znaleźć mu dobrego weterynarza. Wykształcony lekarz to nie tylko gwarancja zdrowia naszego pupila, ale też skuteczna pomoc w nagłych wypadkach. Wybierając najlepszą lecznicę, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

Czym się kierować, wybierając gabinet weterynaryjny?

Lokalizacja gabinetu

Szukając weterynarza, w pierwszej kolejności weź pod uwagę lecznice weterynaryjne, które znajdują się w twojej okolicy. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Niektóre choroby wymagają codziennych wizyt, co może być utrudnieniem, jeśli lecznica będzie położona daleko od naszego miejsca zamieszkania. Klinika weterynaryjna znajdująca się w sąsiedztwie będzie ułatwieniem także dla zwierzaka, który nie będzie stresował się podczas podróży samochodem lub autobusem. Może mu również uratować życie – trafimy do niej dużo szybciej niż wtedy, gdy będziemy jechać z drugiego końca miasta.

Oferta zabiegów

Jeśli jesteś właścicielem psa, który często choruje, szczególną uwagę zwróć na ofertę, jaką oferują gabinety weterynaryjne. Niektóre z nich wykonują tylko podstawowe zabiegi – w takim przypadku na operacje lub badania będziesz musiał jechać do innej placówki. Wybierając lecznicę, która posiada szpital dla zwierząt, będziesz jednak pewny, że wszystko zostanie wykonane na miejscu. Dowiedz się także, czy oferuje ona wizyty domowe, jakie są godziny otwarcia i ile zapłacisz za podstawowe zabiegi weterynaryjne.

Wyposażenie lecznicy

Odpowiednie wyposażenie gabinetu jest dużym atutem, zwłaszcza wtedy, gdy życie zwierzęcia jest zagrożone. Zapytaj lekarza, czy klinika dysponuje urządzeniami potrzebnymi do badań morfologicznych, aparatem rentgenowskim i ultrasonografem. Czy można przeprowadzić w niej dializę lub kastrację? Zwróć również uwagę na to, czy posiada niezbędne leki. A może oferuje również specjalistyczną karmę dla zwierząt po zabiegach chirurgicznych? Będzie to dużym udogodnieniem, gdy okaże się, że twój pupil poważnie zachorował. Jeśli wybrałeś małą przychodnię, zapytaj, czy współpracuje z większą placówką, która posiada odpowiedni sprzęt weterynaryjny.

Jaki powinien być dobry weterynarz?

Wiedza

Wiedza, jaką posiada weterynarz, jest jednym z najważniejszych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Jest to bowiem rzecz, która w przyszłości może uratować życie zwierzęcia. Dobrze, aby lekarz miał ukończone nie tylko studia, ale również specjalistyczne kursy i szkolenia weterynaryjne. Szkolił się za granicą i zna nowoczesne metody leczenia? To super! Dzięki dobremu wykształceniu będzie na bieżąco z nowymi metodami terapii, a nasz pies szybciej wróci do zdrowia.

Kontakt ze zwierzętami

To, jak zwierzę reaguje na lekarza, może być znakiem, że mu ufa lub wprost przeciwnie. Podczas pierwszej wizyty w gabinecie zwróć uwagę, czy weterynarz pozwolił psu przywitać się ze sobą i jak zareagował na niego twój podopieczny. Czy dał się pogłaskać? A może wyrywał się i warczał? Oczywiście podczas pierwszej wizyty zwierzę może być zdenerwowane, ale jeśli dzieje się tak za każdym razem, powinieneś zastanowić się nad zmianą specjalisty.

Zwróć również uwagę, czy lekarz jest delikatny i próbuje minimalizować ból pacjenta. Ważna jest również cierpliwość, a jednocześnie zdecydowanie i sprawność, szczególnie przy zabiegach na dużych psach. Staraj się także zobaczyć, czy weterynarz potrafi uspokoić zestresowane zwierzę i jak się do niego odnosi.

Opinie innych klientów

Jeśli nie jesteś przekonany, która przychodnia weterynaryjna jest najlepsza, poszukaj opinii na jej temat w Internecie. Wielu właścicieli udziela się na forach lub na grupach w mediach społecznościowych. Zapytaj się, gdzie leczą swoich podopiecznych i dlaczego akurat tego lekarza polecają. Taki wywiad to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast, w których co chwilę powstają nowe gabinety i nie wiadomo, na który z nich się zdecydować. O opinię zapytaj również znajomych, którzy również są właścicielami czworonogów. Gdzie oni chodzą do weterynarza? Z ich pomocą na pewno uda ci się znaleźć dobrego specjalistę, który odpowiednio zajmie się twoim pupilem.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.