Jak zapewnić psu odpowiednie warunki w domu

Decydując się na kupno psa musimy zdawać sobie sprawę, że wymaga on troski z naszej strony. Pies to nie zabawka, którą można porzucić, gdy się znudzi. W zamian zwierzę odwdzięczy nam się miłością i wiernością. Jak zatem zasłużyć sobie na bezwarunkowe oddanie psa? Oto kilka podpowiedzi.

O czym należy bezwzględnie wiedzieć?

Opieka nad psem wiąże się dla właściciela z wieloma obowiązkami, dlatego przed podjęciem decyzji trzeba dobrze się zastanowić, czy zdoła je wypełnić.

  1. Czas – trzeba poświęcić go bardzo dużo, zwłaszcza szczeniakowi. Wychowanie psa wymaga cierpliwości i nauki odpowiednich zachowań, jeżeli chcemy by pies w przyszłości nie sprawiał kłopotów. Trzeba nauczyć go załatwiania potrzeb na spacerze, reagowania na komendy, odpowiedniego zachowania w domu. Psy żyją kilkanaście lat i przez te lata trzeba 2 lub 3 razy dziennie wychodzić z nimi na spacery. Osoby, które cały dzień spędzają poza domem powinny zrezygnować z posiadania psa, lepiej wtedy zdecydować się na kota.

  2. Koszty – nawet jeżeli ktoś przygarnie psa, to i tak musi się liczyć z ponoszeniem comiesięcznych wydatków na karmę oraz dodatkowych na szczepienia, smycze, kagańce i zabawki. Psy chorują podobnie jak ludzie i wtedy konieczne jest leczenie weterynaryjne, które nie jest tanie. Nieco niższe koszty ponoszą właściciele psów ze schroniska, nie muszą płacić za pierwsze szczepienia i sterylizację.

Jak odpowiednio przygotować dom?

Przynosząc psa do domu trzeba liczyć się z pewnymi stratami. Szczeniaki uwielbiają gryźć różne przedmioty, zwłaszcza pantofle i buty, więc lepiej je pochować, a na podłodze zostawić kilka psich gryzaków. Bez względu na wielkość pies musi mieć swoje legowisko, na którym będzie mógł spać i odpoczywać. Trzeba wybrać jedno miejsce, gdzie pies nie będzie przeszkadzał domownikom, a oni jemu. Podobnie miski na karmę i wodę powinny stać w jednym miejscu, dobrym rozwiązaniem są specjalne miski na stojakach.

Psy się lenią i nie ma znaczenia czy są krótko czy długowłose. Znacznie łatwiej będzie utrzymać czystość w domu, jeżeli zwiniemy dywany, inaczej odkurzacz trzeba będzie włączać codziennie. Zabezpieczenia wymagają przede wszystkim przedmioty znajdujące się na wysokości psa, szczególnie kwiatki, kable, różne bibeloty, nie wolno też zostawiać książek w jego zasięgu. Oczywiście z czasem pies nauczy się odpowiednich zachowań i specjalne zabezpieczenia nie będą potrzebne.

I na koniec pozostanie decyzja jakiego psa wybrać. Pod uwagę trzeba wziąć jego wielkość, charakter oraz wymogi pielęgnacyjne. Nawet w niewielkim mieszkaniu można posiadać większego psa, ale trzeba zapewnić mu możliwość codziennego wybiegania np. w pobliskim parku.

Artykuł przygotowano przy współpracy z serwisem dom.pl.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie