Jak wyszkolić psa?

Nie wiesz, jak poradzić sobie z nowym psiakiem? Nie ma rzeczy niemożliwych. Możesz go wyszkolić samodzielnie. Jednak pamiętaj – tresują szczeniaka powinna zacząć się już w dniu, w którym zagościł w Twoim domu. Zanim jednak do tego przystąpisz, musisz nauczyć się podejścia do psa, a najważniejsze to pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach.

Bicie zabronione

To najważniejsza zasada. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować kar cielesnych. Żadne zastraszanie czy bicie nie pomoże w tresurze, a wręcz odwrotnie. Może okazać się, że pies stanie nie nieufny. Tym bardziej, że psy są pamiętliwe. Okazać się może, że po prostu się do Ciebie zrazi, a co najgorsze zacznie się Ciebie bać i wówczas nie ma mowy o szkoleniu. Lepiej stosować zasadę nagród. Za prawidłowo wykonane polecenie – smakołyk dla pupila. Pamiętaj również, aby taka tresura odbywała się w domowych zaciszu. Dzięki czemu nic nie jest w stanie rozproszyć ani pasa ani właściciela. Skupienie przede wszystkim. Wiąże się to też z tym, że nie może ona trwać zbyt długo. Lepiej robić to w krótszych cyklach, ale częściej. Dzięki czemu zwierzę nie będzie się niecierpliwiło.

Podnosimy poprzeczkę

Ważne jest, aby nie uczyć naszego psy zbyt wiele jednocześnie. Stopniowo zwiększaj wymagania. Dzięki temu zwierzę się nie zagubi i będzie dokładnie wiedziało, czego od niego oczekujesz. Warto zaznaczyć, że każde, codziennie zachowanie jest idealne do tresury. Nie musisz krzyczeć na niego, gdy pogryzie Twoje ulubione kapcie. Lepiej je zabierz i zastąp zabawką. Wysyłaj jasne komunikaty. Pies nie domyśli się, o co chodzi właścicielowi. Zależy mu na jasnych, konkretnych sygnałach, poleceniach.

 

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Tresura psa wymaga przede wszystkim cierpliwości. Jeśli jesteś w złym nastroju też się lepiej za to nie zabieraj. Pies wyczuwa wszystkie emocje, a te złe, wpłyną negatywnie również i na niego. A co za tym idzie tresura nie będzie miała sensu. Jeśli nie czujesz się na siłach albo też nie masz czasu, aby zająć się osobiście edukacją swojego pupila, możesz skorzystać z pomocy osób, które zajmują się tym zawodowo, np. Toris, która zajmuje się organizowanie spotkań resocjalizacyjnych także dla dorosłych psów. Szkolenia polegają na spotkaniu z różnymi innymi psami i ich właścicielami. Takie spotkania mają na celu szkoleniu psów rodzinnych, a przede wszystkim pokonywanie ich trudności w zachowaniu: lękliwości, rozdrażnienia itp.

Zapoznaj się ofertą TORIS dotyczącą szkolenia psów. Mieścimy się w Warszawie na Białołęce.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie