Na rynku nie dawno pojawił się nowy zawód, jakim jest groomer. Właściwie to nie pojawił on się nie dawno, lecz dopiero w ostatnich dwóch dekadach rozpowszechnił się w Polsce na tyle, że przebił się do ogólnej świadomości Polaków. Zapewne miało to związek z konsensusem dwóch czynników, jakim był szybki wzrost zamożności społeczeństwa, jak również rozpowszechnieniem się w Polsce mody na hodowanie rasowych psów.
Groomera można potocznie nazwać psim fryzjerem, jednak będzie to nie do końca precyzyjne określenie, gdyż profesjonalny groomer zajmuje się o wiele szerszym spektrum, jeśli chodzi o zakres jego pracy. W salonie groomerskim przeprowadzane są zabiegi, które mają na celu kompleksowe zadbanie o higienę psa, a więc nie chodzi tu jedynie o strzyżenie i czesanie sierści, a również o zadbanie o zęby i pazury.
Wizyta w salonie może mieć różny przebieg, gdyż uzależniona jest od wymagań klienta oraz jego pupila. Zakres prac, które trzeba wykonać przy określonym czworonogu jest zależna od jego rasy. Między innymi stąd wynika duży rozrzut cen. Niektóre rasy wymagają mniejszej ilości zabiegów, inne zaś potrzebują o wiele większej atencji, co przekłada się też na ilość czasu potrzebną do kompleksowego zadbania o psa. Czas, jaki trzeba poświęcić na wizytę w zakładzie groomerskim jest również zależny od wielkości psa, co jest dość oczywiste. Dlatego, ciężko jest określić zarówno widełki cenowe, z którymi trzeba się liczyć planując wizytę u tego rodzaju specjalistów, jak również ilość potrzebnego na to czasu.
Każda wizyta zaczyna się od profesjonalnego, wstępnego oczyszczenia sierści psa. Należy to robić umiejętnie oraz wykorzystywać do tego profesjonalne narzędzia, gdyż łatwo o uszkodzenie sierści, co sprawi, że nie będzie ona wyglądała tak efektownie, jak by mogła. Następnie groomer przechodzi do podcinania sierści. Wymaga to dużej ilości doświadczenia, gdyż sierść psów o różnych rasach może różnie reagować na ten zabieg. Dlatego też nie warto korzystać z usług mało doświadczonych psich fryzjerów, a lepiej znaleźć profesjonalistę z odpowiednimi kursami oraz doświadczeniem w zawodzie. Samo podcinanie poprzedzone jest kąpielą, o ile było to konieczne. Jeśli nie, to kąpiel przeprowadzana jest po przycinaniu sierści. Do tej czynności używa się profesjonalnych preparatów, które dedykowane są do dbania o psią higienę. Na końcu groomer przycina również pazury, jeśli jest to wskazane.
Dodatkową korzyścią z wizyty w profesjonalnym salonie jest to, że doświadczony specjalista przeprowadzi również zabiegi mające na celu usunięcie pasożytów, takich jak pchły, kleszcze czy inne insekty. Jest to bardzo ważne z perspektywy zarówno psa, jak i właściciela. Wszystkie, praktykowane powszechnie amatorskie metody nie są w stanie zastąpić w tym aspekcie wizyty u specjalisty jakim jest Barbara Białczyk – psi fryzjer.
Artykuł partnera